Facebook

4 Şubat 2004 tarihinde hayatımıza giren Facebook, internet ortamında insanlarla iletişim kurmamızı ve bilgi aktarımı yapmamızı sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. İlk başlarda Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulan sitenin kurucusu Mark Zuckerberg adlı Harvard Üniversitesi öğrencisidir. Facebook adını “Paper Facebook” adlı ABD’li öğrenciler için oluşturulan formdan alan site Alexa istatistiklerine göre dünyanın en fazla ziyaret edilen siteleri arasında ikinci sıradadır. Sosyal paylaşım sitesinin dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı vardır ve üyelik için kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmemektedir.
Facebook’un iletişim ve bilgi aktarımları konusunda fotoğraf ve video paylaşımları, etkinlik duyuruları, satış uygulamaları gibi bir çok fonksiyonu vardır. Ayrıca Facebook birçok yabancı dil desteğine de sahiptir.
Facebook’un dünya üzerinde en fazla kullanılan sitelerden olması birçok yatırımcının da siteyle ilgilenmesini sağlamıştır. Dünyanın pek çok yerinden yatırımcılar Facebook Anonim Şirketi’ne yatırım yaparak destek olmuşlardır. Ayrıca sitenin diğer pek çok sosyal paylaşım sitesi ve uygulama sitesiyle ikili anlaşmaları vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.