E-Ticaret

E-ticaret en hızlı büyüyen perakende kanalıdır hiç şüphesiz. Dijitalleşen bir dünyada internet üzerinden alışveriş yapan insanlara her gün yenileri ekleniyor. Ürün gamı da hiç durmadan genişliyor: Bahçe malzemelerinden kozmetik ürünlerine, elektronik cihazlardan kitaplara her çeşit ürünün siparişi internetten verilebiliyor. Yemek yiyecek olan internete bakıyor. Bir kulübe eğlenmeye gidecek olan biletini almak için yine oraya başvuruyor.

Bütün dünyada benzer bir eğilim yaşanıyor. Ama e-ticaret konusunda liderlik Asya kıtasında. Özellikle de Çin’de. Alibaba sitesinin müthiş başarısı, tamamen internet temelli oluşturduğu iş modeli gösteriyor ki o bölge bu tip girişimlere prim veriyor.

Görünen o ki artık başarılı bir e-ticaret şirketi bulunduğu ülke sınırlarını aşıp dünyaya hizmet verir duruma geliyor. Bunun en güzel iki örneği, sektörün dev markaları, Amazon ve Alibaba. Sektör oyuncularının bazı beklentileri var: sınır ötesi ticari faaliyetlerin önünün mümkün olduğunca açılması ve mevzuat kolaylıklarının hayata geçirilmesi. Yani, gümrük işlemleri, malın iade işlemleri, farklı KDV oranlarının yarattığı karışıklıklar gibi konuların içeride ve dışarıda standart hale gelmesi. Tahminler gösteriyor ki bugün 80 milyar dolar seviyesinde olan ülkeler arası e-ticaret 2025 yılında 350 milyar doları bulacak.