Çiçek hastalığı, variola adı verilen virüsün sebep olduğu tarihin en bilinen ölümcül ve tehlikeli hastalıkları arasındadır.

Çiçek virüsünün variola minor ve variola major olmak üzere iki farklı türü vardır. Variola major, yüksek ateş veya yaygın döküntülerle ortaya çıkan çiçek hastalığının ağır formudur. Variola minor ise hastalığın daha hafif etki eden çeşididir. Çiçek hastalığı, yaşlılar, çocuklar, hamileler ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde daha fazla rastlanmaktadır.

Variola majorun alışılagelen tip, modifiye tip, düz tip ve hemorajik tip olmak üzere 4 çeşidi mevcuttur.

Çiçek hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır

Variola virüsü insandan insana bulaşmaktadır. Çiçek hastası olan kişilerde hastalığın ilk haftasında bulaşıcılık etkisi yüksek düzeydedir. Bunun sebebi ise hastalığın ilk haftasında tükürükte fazla miktarda virüs bulunmasıdır.

Variola virüsü kan ve yemek yoluyla bulaşır. Bu virüs ağrı ve yorgunluk sonrasında ortaya çıkan kızarıklıklar ve yüksek ateş gibi belirtilere neden olmaktadır. Virüsün döküntülerin görülmeye başlandığı andan ciltteki kabukların kaybolmasına kadar bulaşma riski mevcuttur.

Çiçek hastalığının belirtileri; vücut ağrısı, kusma, ciltte döküntüler ve yüksek ateştir.

Çiçek (variola) hastalığının basit, şiddetli ve kanamalı olmak üzere üç tipi mevcuttur.

Çiçek aşısı, çiçek hastalığından korunmanın en önemli yoludur

Çiçek hastalığına özgü bir tedavi bulunmamaktadır. Bakteriyel enfeksiyonların gelişmesini önlemek amaçlı antibiyotik ilaçlar verilebilmektedir. Çiçek hastalığından korunmanın tek yolu ise aşılanmaktır. Vaccinia virüsünden üretilen çiçek aşısı yüzde 95 oranında koruyuculuk sağlamaktadır. Çiçek aşısının 3 ve 5 yıl süreli yüksek koruma özelliği vardır. Son yıllarda çiçek hastalığı ve çiçek aşısı için yeni korunma yöntemleri geliştirilmekte ve araştırmalar sürmektedir.

Çiçek aşısı; egzaması olan kişilere, hamilelere, kemoterapi ve kortizon gibi tedaviler görenlere ve bağışıklık sistemi sorunu olan kişilere uygulanmamaktadır. Çiçek aşısı tüm vücuda yayılan iz ve döküntü gibi yan etkilere de yol açabilir.