Termal Etiketler

Farklı baskı süreçlerinden geçen etiketler amaca ve beklentilere göre seçildiğinde, ihtiyacı tam anlamıyla karşılar. Kullanım alanı belirlenmeden başlanan bir etiket basma sürecinde gereğinden fazla maliyetler altına girilebilir. Bu süreçte termal etiketlere yönelirseniz bu tür etiketlerin en başta hızlı tüketim ürünleri için bir numaralı etiket türü olduğunu bilmelisiniz. Düşük maliyetleri, pratik baskıları ile özellikle gıda sektörü başta olmak üzere kargo firmaları, hastaneler tarafından tercih edilirler.

Termal etiketin iki türü olan Eco Termal etiket ve Lamine Termal etiketin özelliklerini incelemeden önce bunların niçin hızlı tüketim sektörlerinde tercih edildiğini bilmek gerekmektedir. Termal etiketler özellikleri gereği belli bir raf ömründen sonra kararmaya başlarlar. Özellikle doğrudan ısı, ışık, nem ve alkolle karşı karşıya kalan ürünlerde kararma başlar. Fakat raf ömrünü uzatmak da kullanıcının elindedir. Lamine termal etiketin koruyucu yüzeyi onu daha dayanıklı yaparak raf ömrünü 6-9 aya çıkarır. Top termal etiket adıyla da bilinen Lamine termal etiket, Eco termal etikete göre %30 daha uzun ömürlüdür. Yüzeyi koruyucu bir katmanla kaplı olmayan Eco termal etiket ise 3-6 aylık raf ömrü ile birçok hızlı tüketim sektörüne uygundur.

Eco termal etiketin basımı direkt termal denilen yöntem ile yapılır. Dolayısıyla ribon kullanılması gerekmez. Etiketin üzerindeki baskı kağıt üzerine termal lamine edilmesiyle meydana gelir. Bu yöntem son derece kolay ve az maliyetle etiket basmanızı sağlar. Lamine termal etikette de ribona ihtiyaç yoktur. Bu da maliyetini azaltan bir etkendir. İki çeşit termal etiket de yapışkanlık olarak eşit ve yeterli seviyededir. Semi termal etiket ise bir yüzeyi koruyucu ile kaplı olan termal etiket türüdür. Eco termal etiket ile Lamine termal etiket arasında bir raf süresine sahiptir. Lamine termal etiket iki yüzeyinde koruyucuya sahip olduğu için daha dayanıklıdır. Kararmaya başlamadan önce koruyucu katmanların yıpranması gerekir. Bu katmanları kaybettiğinde de baskılar ısı, ışık ve nemin etkisiyle uçmaya başlar. Etiketlerin ömrünü uzatmak kullanıcının elindedir. Etiketin zarar göreceği ortamlarda bırakılmaması baskının daha uzun süre dayanmasını sağlar.