Termal Etiketler

Etiketler pek çok amaçla kullanılır. Hastanelerde sıra numarası veren, kargo firmalarında adresleri yazan, ürünlerin içeriği hakkında bilgi veren, ürünlerin barkodunu taşıyıp alış-verişi kolaylaştıran, reklam amaçlı etiketlerde potansiyel tüketiciye firma hakkında bilgiler sunan etiketler çok farklı boyutta, şekilde ve tasarımda olabilir. Örneğin etiketsiz bir ürün düşünülemez. Ürünün üretim yerini, içindekileri, son kullanma tarihini içeren bir etiketin okunabilir ve kaliteli olması da ürün kadar önemlidir. Etiketler türlerine göre metale, saca, tahtaya, cama ve daha birçok türde malzemeye yapışacak şekilde üretilebilir. Dahası soğuk ya da sıcak hava koşullarında tutunmalarını sağlayacak çeşitte tutkallara da sahip olabilirler.

Etiket türleri plastik, kumaş ve ya kağıt bazlı olabilmektedir. Her malzemeyle üretilen etiketin kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır. Kimi dayanıklılığını uzun yıllar sürdürürken kimi ekonomik bir çözüm sunar, kimi endüstriyel şartlara maruz kaldığında bile dayanırken kimi ışık ve neme maruz kaldığında kararmaya başlar. Fakat önemli olan en iyi etiketi seçmek değildir. Önemli olan kullanılacak alana en uygun özellikleri taşıyan etiketi bulmaktır.

Termal etiketlere baskı ısı yoluyla yapılmaktadır. Termal etiketler bu sebeple ısıya karşı dayanıksızdırlar. Yoğun ısıya maruz kaldıkları takdirde kararmaya başlarlar. Bu özelliklerine rağmen etiketi bu kadar kullanılır yapan yönü ise uygun bir maliyeti olması ve hızlı tüketim ürünleri için oldukça ideal bir çözüm olmasıdır. Çeşitlerine göre değişmekle birlikte 3 aydan 9 aya kadar kullanım süreleri olabilmektedir. Eco termal adlı etiket türü yüzeylerinde koruyucu bir tabakası olmadığı için uzun süre dayanıklı değildir. Raf ömrü bittiğinde baskıları uçmaya başlayıp etiketler kararmaya başlar. Semi termal etikette ise bir yüzey koruyucu kaplıdır. Termal etiketlerin en dayanıklısı olan lamine termal etiketin diğer adı top termal etikettir. Koruyucu tabakalar sayesinde ısı, nem ve ışıktan daha geç etkilenmeye başlar. Bunlara doğrudan maruz kalmazsa 6-9 aya varan raf ömrüyle dayanıklılığını korur.

Lamine termal etiket ile eco termal etiket arasında kağıt gramajı, baskı yöntemi, ribon kullanımı gibi konularda fark yoktur. Etiketlerin yapışkanlık derecesi de birbirleriyle aynıdır.