Termal Etiket Çeşitleri

Etiketleme günümüzde üretilen bütün ürünlerde, tüm üretim aşamalarından satışa dek yaşanan süreçte karşımıza çıkmaktadır. Etiketleri baskı yöntemi farklı olduğu gibi içerikleri, tasarımları, malzemeleri de farklı olmaktadır. Bunların hepsi etiketin kullanılacağı alana uygun olarak seçilir. Uzun süreli kullanımlar için sağlam malzemelerden plastik etiketler üretilirken, kısa kullanımı olacak etiketler kağıt bazlı olmaktadır. Örneğin yalnızca hastanede sıra bekleyeceğiniz süre boyunca kullanacağınız sıra kağıdı, üzerinde size ait bilgileri taşımakla birlikte görevi hemen sonlanan, kısa süreli ihtiyaca cevap veren bir etiket türüdür. Yine aynı şekilde kargo firmalarının kargo edilecek ürün üzerine adres ve gönderen bilgilerini baskı ile yazdırdığı etiketler de kısa süreli kullanıma uygun etiketlere örnektir. Bu etiketlerin baskısı kısa süreli olarak korunsa bile yetmektedir. Bir kullanım alanı da üretildikten sonra çok kısa süre içinde tüketilmesi gereken gıdaların üzerindeki etiketlerdir. Bunlar da raf ömrü kısa olan etiket türlerinden seçilir.

Termal etiketler de kısa süreli etiket ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Direkt termal yöntemiyle baskı yapılan termal etiketlerin kalitesi etiket yazıcının performansıyla yakından ilgilidir. Yazıcının baskı kalitesi, çözünürlüğü etiketin okunabilirliğini, netliğini ve dayanıklılığını arttırır. Termal etiketler ısı ile baskıya uğrar. Ribon kullanımına gerek yoktur. Ribon sarf malzemesi kullanılmadığı için de maliyetleri azalmaktadır. Fiyat olarak en uygun termal etiket türleri eco termal etiketlerdir. Eco termal etiketin yüzeyi koruyucu bir katmana sahip değildir. Bu durum maliyeti azaltırken etiketin raf ömrünü de kısaltır. Çünkü koruyucu katman olmadığında eco termal etiket doğrudan ısıya, ışığa ve neme maruz kalmaktadır. Bu da raf ömrü sona ererken etiketin beyaz kısımlarının kararmaya başlaması demektir.

Lamine termal etiket eco termal etikete göre avantajlıdır. Çünkü yüzeyi koruyucu kaplıdır. Bu durum lamine termal etiketi ısıya, ışığa daha dayanıklı hale getirir. Eco termal etiket ile lamine termal etiketin kağıt gramajı konusunda bir farkları yoktur. Yapışkanlık konusunda da aralarında bir fark olmaz. Termal etiketler olumsuz çevre şartlarından korunurlarsa dayanıklılıkları uzar. Yıpranmamış, baskısı uçmamış ve kararmaya başlamamış etiket daha fazla kullanılabilir. Termal etiketler tercih edilirken bilinmesi gereken en önemli şey kullanım sürelerinin kısıtlı olduğudur. Fakat bu olumsuz bir durum olmasının aksine kısa kullanım süresi olan alanlarda ekonomik bir çözüm olarak görülür.