Terazi Ticaretin Can Damarıdır

            Eskiden çarşı pazarda kullanılan teraziler, günümüzde antika haline gelmiştir. Kilo denilen demir kütlelerle kullanılan tartılar, sürekli tartışmaya neden oluyordu. Bazen demir kütle olan kilolarda bozukluk oluyordu. Bazen de tartının gönyesi bozuluyordu. Bu nedenle, tartma işlemi işkenceye dönüşüyordu. Bir de hilebaz birine dek gelirseniz, kilo ile tartma işleminde kazık yemeniz içten bile değil. Bir diğer tartı ise, duvar saatine benzeyen tartılardır. Yıllarca, bakkallarda bu terazileri görmüşüzdür. Küçük tartı işlemleri için halen piyasada bulunan bu tartılar da, zamanla arızalanmaya başlayınca, yeni arayışlar başladı. Elektronik teraziler, günümüz tartı işlemleri için en iyi çözüm haline gelerek, ticarete yeni bir hız kazandırmıştır.

ELEKTRONİK TERAZİLER, TERAZİ TARİHİNİN EN İYİ BULUŞLARINDAN BİRİDİR

            Elektronik teraziler, gramaj olarak oldukça ayrıntılı bir şeklide tartmaktadır. Bu nedenle, günümüzde elektronik terazisi olmayan esnaflar kepenk kapatmak zorunda kalır. Elektronik terazi ile tartıda hile yapmak imkânsız. Darası alınan terazilerde, gramaj mükemmel bir şekilde ortaya çıktıktan sonra, ödenek miktarın ortaya çıkması için, kilo miktarı yazılır. Kilo miktarını yazdıktan sonra, ödeyeceğiniz miktar, elektronik cihazda ortaya çıkar. Bu nedenle, hızlı satış yapmak isteyen herkes, elektronik terazi ile ticaret yapmaktadır. Elektronik terazi, hızlı tartıyor, hızlı bir şekilde ödenecek miktarı hesaplıyor ve yapışkanlı fiyat küpürünü de anında verebiliyor.

ELEKTRONİK TERAZİLERİN ÇIKARTMALARI

            Elektronik terazi çıkartmaları, oldukça önemlidir. Eco termal ve lamine termal olarak üretilen terazi etiketi ürünleri, farklılık arz eder. Bu iki farklı terazi etiketleri, hızlı üretim için üretilen terazilerde kullanılmaktadır. Eco termal terazi etiketleri, raf ömrü 6 aydır ve kararma yapmaktadır. Bu ürün, hızlı tüketim terazilerinde kullanılan bir üründür. Tuş kısımlarının sürekli olarak, günde sayısız defa, kullanılması nedeni ile yıpranır kullanımı azalır. Bu nedenle, terazi etiketi ürünleri içerisinde, hızlı türetim terazileri açışından kullanışlı bir üründür.

            Lamine termal terazi etiketi ürünü ise, üzerindeki laminasyon çalışma nedeni ile daha uzun ömürlüdür. Raf ömrü 12 aydır. Bir yıllık raf ömrü nedeni ile daha uzun ömürlüdür. Diğer etiket çeşitlerine göre daha kullanışlı ve uzun vadede kullanılan bir üründür. Çok satış yapılan, AVM’ler gibi yerlerde, hızlı hesaplayan, tartan ve fiyat küpürü veren teraziler, en çok tercih edilen terazi çeşitleridir. Bu nedenle, özel çıkartmaları büyük önem taşımaktadır. Günümüz teknolojisinin bir ürünü olan elektronik terazi ürünleri, üzerindeki çıkartmalar, kullanım esnasında yıpranmaktadır ve işlevini yitirmektedir. Terazi etiketi piyasasını oluşturan bu durum ile termal etiket üretimi oluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.