Su Çiçeği Belirtileri

ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE GÖRÜLEN VİRÜS

Su Çiçeği BelirtileriSu çiçeği hastalığı genellikle bebeklik ya da çocukluk döneminde sıkça rastlanılan bir rahatsızlıktır. Genellikle kuluçka süresi 15-20 gündür. Suçiçeğine yakalanan çocuğun ılık su ile duş aldırılması rahatlama açısından önemlidir. Alerji gibi ortaya çıkar bu rahatsızlık çocukların en zor atlattığı hastalık grubundadır. Ailenin bilinçli olup nasıl davranacağı bildiği sürece daha rahat atlatılabilir. Suçiçeği belirtileri arasında en sık görülen ateş hali ve halsizliktir. Sonrasında vücutta görülen su kabarcıkları hastalığın dışa atılımının yapıldığının göstergesidir. Su kabarcıkları 1 ya da 2 gün sonra pembeleşir. Pembeleşen kabarcıklar kurumanın etkisiyle kaşınmaya başlar. Kabuk bağlayan kabarcıklar kaldırılırsa o bölgede izler kalır.

 Suçiçeğinin tedavisinde en etkili yöntem nedir?

Suçiçeği kuluçka döneminden sonra 3 gün ateş halini çocukta hissettirir. Bu dönemlerde ılık duş ateşin düşürülmesi için ideal bir yöntemdir. Bağışıklık sistemi eğer ki düşük ise ilaç tedavisi mutlaka gerekir. Su çiçeğine bağlı enfeksiyonun giderilmesinde sabunlu su ile yıkamak oldukça faydalıdır. 3 gününün sonunda düşmeyen bir ateş var ise mutlaka bir hekim ile görüşülmelidir. Tedavi amaçlı kulaktan dolma bilgelere kesinlikle başvurulmamalıdır. Özellikle çocuklar için tercih edilen aspirin su çiçeğinin rahatsızlıkları ile birleştiğinde koma hali görülür.

 Su çiçeği bulaşıcı mıdır?

Su Çiçeği BelirtileriSu çiçeği kuluçka döneminde virüsü bulunduğu yerde hızla yayar. Virüsün bulaşması için yakın temas gerekmez. Bulunduğunuz ortamdan bile kolaylıkla su çiçeğine yakalanabilirsiniz. Bebeklik dönemlerinde görülen su çiçeği ilerde virüse yakalanmanızı önler. Çocukluk ya da bebeklik döneminde çıkarılmayan su çiçeği ilerleyen yaşlarda zona rahatsızlığı şeklinde görülür. Bebeklik döneminde çıkarılan su çiçeğine göre daha ağır atlatılır. Yetişkinin krem ya da ilaç kullanması mutlaka gerekir. Zona bölgesi son derece ağrılı ve kaşıntılı olur. Su çiçeği geçiren kişinin yanında yetişkin dahi dursa bu rahatsızlığa kolaylıkla yakalanabilir.