Sosyal Medya Kullanımı Kişilere Zarar Verir Mi ?

Günümüzde yaklaşık 2 milyar internet kullanıcısı olduğunu düşündüğünüzde ister istemez kullanılan sosyal medya hesaplarının zararları da faydaları olduğu kadar tartışılır hale geldi. Sosyal medya kullanımı kişilere zarar verir mi? dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta.

Düşünce özgürlüğünün suç olmadığı herkesçe kabul edilen bir gerçek. Fakat gel gör ki düşünce özgürlüğüne sığınarak insanların özellikle sosyal medya üzerinden çeşitli suçlar işleyebildiği de aşikâr. Sosyal medya bu anlamda çok büyük ve tehlikeli bir güç. Tanınan isimlerin hesaplarından çıkan her bir paylaşım anında yüz milyonlarca insanın bilgisayarlarına ya da telefonlarına ulaşabiliyor. Dolayısıyla iletişimin bu kadar hızlı ve güçlü olduğu bir dönemde bilerek ya da istemeden yazılan her şey tehlike arz ediyor.

Bilişim suçları kapsamında, özel hayatın gizliliğini ihlal edenler, cinsiyetçilik yapanlar, terör destekçileri, kin ve nefret Sosyal Medya Kullanımı Kişilere Zarar Verir Mi ? suçu işleyenler, halkı galeyana getirebilecek paylaşımlar bu anlamda kullanan kişiler için hukuki bağlayıcılığı olan konular.

Örnek olarak bir kişi hakkında yazabileceğiniz astı astarı olmayan, herhangi bir dayanağı bulunmayan yalan ya da yanlış sözler, paylaşımlar o kişi nezdinde kişiliğe saldırı olarak kabul edilecek ve bu paylaşımı yapan kişi hakkında delil olarak sayılabilecektir.

Yakın zamanda hayvanlara yaptıkları işkenceleri sosyal medya hesaplarında yayınlayarak teşhir edenler hakkında yasal işlem başlatıldığını biliyoruz. Yine aynı şekilde başka birini darp edenlerin bu darp videolarını yaymaları neticesinde haklarında yasal işlemlerin başladığını gördük. Özellikle terör örgütleri tarafından kendi propagandalarını yapabildikleri bir alan sosyal medyanın bundan sonra daha sıkı takip edilmesi ve denetlenmesi zorunlu bir konu.

Hatta büyük kurumsal şirketlerin bünyesinde istihdam ettikleri çalışanlarının sosyal medya hesaplarının takibi konusunda sosyal medya departmanları olduğu da biliniyor. Şirketi hakkında ya da şirketini zorda bırakacak paylaşım gerçekleştiren çalışanlardan yazılı savunma, uyarı hatta işten çıkarılmalara dahi sebep olabilecek birçok unsur olabiliyor.