Rfid Etiket

İşlerimizin seri olmasını, veriminin ve getirisinin çok olmasını istiyorsak işe etiketlerinizi düzeltmek ile başlayabilirsiniz bunun için tercih edeceğiniz piyasanın en işgüzar etiketi RFID tercih edilmelisiniz.

RFID etiket hakkındaki teknik bilgilerimiz şöyledir:

RDIF üç bölümden oluşur:

1.) Yonga; adını alan bu bölüm etiketin üzerinde bulunduğu nesne ile ilgili bilgi veren kısımdır.

2.) Anten; adını alan bu bölüm radyo dalgalarını kullanarak okuyucuya bilgi gönderir.

3.) Kaplama; bölümü ise etiketin nesne üzerine yerleştirilmesi için yonga ve anteni çevreleyen bölümdür.

RDIF, radyo frekanslı tanıma teknolojisine uygun bir şekilde üretilmiş olan bir etiket olup içine bir çip yerleştirilmektedir yerleştirilen bu çip bir kimlik koduna sahiptir. RFID içine kaydedilmiş olan bilgileri okumak için gerekli olan o çip üzerinde bulunan anten aracılığı ile sinyal almakta ve hizmet vermektedir.

RFID etiketler enerjiyi alış şekillerine göre 3 kısma ayrılıyor; aktif, pasif ve yarı pasif olmak üzere. Ayrıca RFID sistemini çalıştırabilmek için “ middleware” olarak adlandırılan bir ara katman yazılımı gerekmektedir. Çiplerin kendilerine göre belirli kapasiteleri bulunmaktadır en çok kapasite oranı 1K seviyesindedir.

RFID etiketlerinin kopyalanması oldukça zordur çünkü kendine özgü kodları bulunan bu etiketlerde gizlilik esas alınmaktadır. RFID tarzındaki etiketlerimizin aktif ve pasif oluşunu etkileyen bulunduğu ortamdır. Yani ortamdaki bir sıvı ve metale göre değişiklik göstermektedir.

RFID verilerini 1.) Olay Verisi ( Event Data) 2.) Ana Veri ( Master Data ) olarak iki başlık altında toplar.

RFID sayesinde yapılan işlerde insan gücünden daha az yararlanılmaktadır ve böylelikle hataları daha az bir seviyeye indirmektedir. Etiketler üzerine yerleştirilen çip ile bilgiler yüklenir ve bu sayede manuel sisteme daha hızlı bir geçiş sağlanabilir. Eğer RFID girişleri doğru bir şekilde yapılırsa aslında maliyeti düşük bir etiket olarak görülür çünkü bu etiketler sayesinde personel alımı azalacak verim ve gelir oranı da artacaktır.

Teknolojiyi sonuna kadar takip eden ve kendini sürekli yenileyen bu etiket sayesinde işlerimiz yoluna girecek müşteri memnuniyeti ve güler yüz sağlanacaktır