RFID Etiket Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Radyo frekansı ile tanımlama yöntemi olarak ifade edilen, nesneleri otomatik tanımlama sistemi rfid’tir. Bu otomatik sistem sayesinde veriler toplanmakta, toplanan bu veriler bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır. Rfid etiket kullanımının amacı, verimliliğin artması, veri giriş hatalarının azaltılması, el ile yapılan sayma işlemlerinin kullanılmaması olarak görülmektedir.

Rfid Etiket FiyatlarıNesneleri, radyo dalgalarının kullanılarak tanımlanması için geliştirilen teknoloji, rfid olarak bilinmektedir. Bir antene bağlanmış olan mikroçip içerisine, kayıt işlemini gerçekleştirecek bilgiler eklenerek, tanımlama belirgin hale getirilmektedir. Anten, çipin elde ettiği tanım bilgisini okuyuculara iletilmesini sağlamaktadır. Okuyucular ise, rfid etiketinden alınan radyo dalgalarını, dijital bilgi şekline çevirmekte ve bu bilgilerin bilgisayar sistemlerine aktarılmasını ve yararlı bir hale getirilmesini sağlamaktadır.

Rfid teknolojisi, genel olarak ürün takip sistemlerinde, hasta takip sistemlerinde, bilet kontrol sistemlerinde ya da tam anlamı ile yaşamın her alanında kullanılmak ile birlikte, tüm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayarak sektörlere hız ve işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır.

 

Rfid Etiketlerin Kullanım Kolaylıkları

El terminali olarak bilinen rfidler, antenleri sayesinde ürün hareketlerinin takibini kolaylık ile yapabilmektedir. Barkod etiketi okuma işlemini, rfid okuma işlemlerine çevirmekte ve bu sayede üretim sürecinin takibi kolay hale gelmektedir.

Barkod sistemleri verimli ve ucuz olarak görülse de, rfid etiket kullanım kolaylıkları ve hızları ile barkodların yerini alacak gibi görülmektedir. Etiketlerin en belirgin ve barkodlardan ayrılan özelliği, mikroçip içerisinde saklanmakta olan seri numaralarının eşsiz olmasıdır. Yani dünyanın her hangi bir yerinde o seri numarasının başka bir eşi bulunmamaktadır. Bu neden ile ürün kontrol ve takip sistemlerinde rfid kullanımı kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Barkod tarama sistemindeki işçilik kayıplarının ortadan kaldırılması, idari hataların engellenmesi, sevkiyat hatalarına engel olunması rfid tercihinde önemli rol oynamaktadır.

 

Rfid Etiketlerinde Kullanılan Teknolojiler

Rfid okuyucular, rfid antenler, rfid etiket yazıcılar ve rfid el terminalleri rfid teknolojisi tarafından kullanılan teknolojiler olarak bilinmektedir. Günümüzde rfid etiket sistemini kullanan birçok firma yer almaktadır. Firmalar bu teknolojiyi, tedarik zincir yöntemlerinde ve depo otomasyon sisteminde kullanmayı tercih etmektedirler. Mal takibi, ziyaretçi takibi, personel takibi gibi başlıklar rfid sistemlerinin genel başlıklarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.