PLASTİK ETİKETLER

Plastik maddesinin, ana hammaddesi petrol bazlı kimyasal bir yapıdan oluşmaktadır. Aşırı sıcak bir temas oluştuğunda erime ve yanma meydana gelebilir. Bunun dışında yer alan tüm ortam ve hava koşullarına karşı çok ideal bir etiket türüdür. Peyzajlarda en çok kullanılan etiket cinsidir.

Geri dönüşümlü yâda dönüşümsüz olarak üretimi yapılmaktadır. Doğada kaybolma özelliğine sahip olanları da bulunmaktadır. Kâğıt bazlı etiketler maliyet gereği daha çok tercih edilirken, ortam ve dış mekânlar dolayısıyla dayanıklılık bakımından yana plastik etikete daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır.

Plastik etiketlerin baskı yöntemi ribon baskıdır.

Plastik etiketlerin standart iki parçasıdır. Polietilen opak etiketler ve polipropilen opak etiketler.

Polietilen opak etiketler: plastik malzeme bazlı olduğu için dış mekânlara ve hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Yüzeyleri parlaktır. En yoğun kullanılan etiket türüdür.

Polipropilen opak etiketler, bunlarda Polietilen opak etiketler gibi dış hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır. Fakat farklı olarak esnek değil de katı ve sert bir yapıya sahiptir. Yüzeyi oldukça parlak ve pürüzsüzdür. Çok sert hava koşullarındaki ortamlarda ve darbe olabilen bir koşula gayet uygundur.

Bunların dışında, Glosewhite, Polietilen Şeffaf, Whitemat ve Silvermat, etiketleri plaka, kozmetik ve kişisel bakım sektörüne ait ürünlerde kullanılmaktadır.