PLASTİK ETİKETLER

Büyük variller içerisinde taşınan, çeşitli sıvı maddelerinin veya kimyasalların sevk edilmesi ve depo aşamasında üzerlerine yapıştırılan içerisindeki maddeye ait bilgi veren etiket türleridir. Yapı maddesi olarak dış mekân koşullarına karşı oldukça dayanıklı ve metallere, plastiğe ve fiber maddeye karşı yapışma özelliği oldukça yüksek olan polietilen ve poliproplenden oluşan özel etiketlerdir.

Bu etiketlere ait olan güzel bir özellik ise yüzeyinin mat olmasından ötürü termal transfer baskı için oldukça uygun bir etiket türüdür. Wax/Resing yâda resing kalitesinde baskı gerektirir. İçerisinde yer alan yüksek reçine miktarı dolayısıyla doğal ortamda kolayca yok olma özelikleri vardır.

Hastanelerde en çok kullanılan etiket türüdür.

Plastik etiketlerin içerisinde sanayide kullanım için üretilen metalize plastik etiketleri bulunmaktadır.

Bu etiketlerin üst yüzeyleri metalik gri ve altın sarısı renklerinde boyalıdır. Yırtılmayan bir yapıya sahip ve dayanıklıdır. Ribon baskı yöntemi kullanılır.

Whitemat olarak bilinen özel plastik etiketi ise özel bir yapışkana sahip olan her yeri beyaz renkte olan sıcağa oldukça dayanıklı ve yaygın olarak kullanılan, özellikle beyaz eşyaların üzerinde; sınıf, marka, model ve seri bilgilerini gösteren tabaka şeklindeki özel plastik etiket çeşididir.