Türkiye’de İnsan Hakları ve Kadına Şiddet

Bugün « gelişmekte olan ülkeler » sınıfında kendine uzunca bir süredir yer edinen Türkiye’nin İnsan Hakları konusunda dünyada ve Avrupa’da örnek gösterilecek bir konumda olmadığını söylemek mümkündür. Gerek düşünce ve ifade özgürlüğü, gerekse bireysel özgürlükler bakımından İnsan Hakları Evrensel Bildirgesine teoride bağlı olan Türkiye’nin, toplumsal ve demokratik düzeyde ne kadar bağlı olduğunu anlamak için kadın hakları, eşitlik ve kadına yönelik şiddet konularına değinmek yerinde olacaktır.

kadina siddetBatılı ve Doğulu olmak arasında dengeleri bulmaya çalışırken geleneksel kültür ve modernizm arasında daima çatışmalar ve bocalamalar yaşamış bir toplumda, geleneksel kültürün bir getirisi olan toplumcu yapı, bunun dayandığı din ve ataerkil feodal yapı toplumun özellikle kırsal kesimlerinde daha fazla korunmuş, mevcut düzenin devamını sağlayan işlevsel bir yapı olarak yeni nesillere aktarılmaya devam etmiştir. Türkiye’de Cumhuriyet tarihi boyunca farklı politik, kültürel ve sosyal alanlarda varlık mücadelesi veren kadınlar, gerek toplumun kendisi, gerekse yönetimler tarafından baskılara maruz bırakılmış, yahut korunması gereken bir obje konumuna yerleştirilerek sosyal hayattan dışlanmıştır. Kadının tehlike ve tehdit altında olduğunu varsayan bu kabul, kadına yönelik şiddet, cinsel şiddet ve cinayet vak’alarında yine provokatif unsur olarak kadına işaret etmekte, davetkar yahut tedbirsiz olmakla suçlamakta, buna karşın erkeği yasalarla koruma yoluna gitmektedir. Hangi ekonomik sınıf veya etnik gruptan olursa olsun, yasalar karşısında eşit olmayı, adaleti, toplum içinde birey olarak hür yaşamı vaat edemeyen devletlerde bu adaletsiz ve çarpık düzen, en çok zayıfların ve hakimiyet kurulmak istenen kitlenin üzerinde kendini göstermektedir. Kadın, zengin, fakir, eğitimli, eğitimsiz fark etmeksizin gündelik hayatında, iş hayatında, aile ve arkadaş çevresinde, şehirde ve kırsalda, evinde şiddet ve tacize maruz kalmaktadır. Kadına yönelik şiddet şekilleri, fiziksel şiddet, cinsel şiddet, duygusal şiddet, ekonomik şiddet olarak sınıflandırılabilir

Her yıl daha da çok dikkat çeken ve giderek artan kadına yönelik şiddet, 2014’te 209 kadının ölümüne sebep olmuştur. Sadece ana akım medyaya yansıyan haberlerin istatistiğine dayanan bu sonuca göre ayrıca, 123 kadın darp edilip, 50 kadın taciz ve tecavüze uğramıştır. Medyaya yansımayan polis kayıtları ve polise bile aktarılmayan şiddet ve tecavüz vak’aları da dikkate alındığında,Türkiye’de kadın ve insan hakları bakımından durumun vahimliğini ortaya koymaktadır.

Özgecan Aslan’ın cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalıp, vahşice öldürülmesi ve yok edilmeye çalışılması, Türkiye’de kadın haklarının ve kadının statüsünün anlaşılması, sebep ve sonuçlarının araştırılması ve bu durum karşısında harekete geçilmesi bakımından toplumun her kesimini ilgilendiren bir örnek niteliğindedir.

E-Ticaret

E-ticaret en hızlı büyüyen perakende kanalıdır hiç şüphesiz. Dijitalleşen bir dünyada internet üzerinden alışveriş yapan insanlara her gün yenileri ekleniyor. Ürün gamı da hiç durmadan genişliyor: Bahçe malzemelerinden kozmetik ürünlerine, elektronik cihazlardan kitaplara her çeşit ürünün siparişi internetten verilebiliyor. Yemek yiyecek olan internete bakıyor. Bir kulübe eğlenmeye gidecek olan biletini almak için yine oraya başvuruyor.

Bütün dünyada benzer bir eğilim yaşanıyor. Ama e-ticaret konusunda liderlik Asya kıtasında. Özellikle de Çin’de. Alibaba sitesinin müthiş başarısı, tamamen internet temelli oluşturduğu iş modeli gösteriyor ki o bölge bu tip girişimlere prim veriyor.

Görünen o ki artık başarılı bir e-ticaret şirketi bulunduğu ülke sınırlarını aşıp dünyaya hizmet verir duruma geliyor. Bunun en güzel iki örneği, sektörün dev markaları, Amazon ve Alibaba. Sektör oyuncularının bazı beklentileri var: sınır ötesi ticari faaliyetlerin önünün mümkün olduğunca açılması ve mevzuat kolaylıklarının hayata geçirilmesi. Yani, gümrük işlemleri, malın iade işlemleri, farklı KDV oranlarının yarattığı karışıklıklar gibi konuların içeride ve dışarıda standart hale gelmesi. Tahminler gösteriyor ki bugün 80 milyar dolar seviyesinde olan ülkeler arası e-ticaret 2025 yılında 350 milyar doları bulacak.

Facebook

4 Şubat 2004 tarihinde hayatımıza giren Facebook, internet ortamında insanlarla iletişim kurmamızı ve bilgi aktarımı yapmamızı sağlayan bir sosyal paylaşım sitesidir. İlk başlarda Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulan sitenin kurucusu Mark Zuckerberg adlı Harvard Üniversitesi öğrencisidir. Facebook adını “Paper Facebook” adlı ABD’li öğrenciler için oluşturulan formdan alan site Alexa istatistiklerine göre dünyanın en fazla ziyaret edilen siteleri arasında ikinci sıradadır. Sosyal paylaşım sitesinin dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı vardır ve üyelik için kullanıcılarından herhangi bir ücret talep etmemektedir.
Facebook’un iletişim ve bilgi aktarımları konusunda fotoğraf ve video paylaşımları, etkinlik duyuruları, satış uygulamaları gibi bir çok fonksiyonu vardır. Ayrıca Facebook birçok yabancı dil desteğine de sahiptir.
Facebook’un dünya üzerinde en fazla kullanılan sitelerden olması birçok yatırımcının da siteyle ilgilenmesini sağlamıştır. Dünyanın pek çok yerinden yatırımcılar Facebook Anonim Şirketi’ne yatırım yaparak destek olmuşlardır. Ayrıca sitenin diğer pek çok sosyal paylaşım sitesi ve uygulama sitesiyle ikili anlaşmaları vardır.

Ucuzundan El Terminalleri

Casio DT-X8 Series dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir el terminalidir. Zorlu çalışma şartları için tasarlanmıştır. Sahada karşılaşılabilecek tüm darbelere, olumsuz hava koşullarına, neme ve toza karşı maksimum derecede dayanıklı olan el terminali, 3 metreden yere düşse dahi sağlamlığını koruyabilmektedir.

DT-X8 Series el terminalinin, piyasadaki diğer el terminallerinden ayrılan pek çok özelliği vardır. Bunlardan biri de DT-X8 Series’in suya karşı dayanıklı olmasıdır. Tüm kapakların kapalı olması halinde, geçici bir süre suyun altında kalsa dahi cihaz su geçirmez ve performansından bir şey kaybetmez.

Kullanıcılarına benzersiz bir güç tasarrufu sunan DT-X8 Series, bekleme modu ve hızlı devam etme modu sayesinde pil ömrünü uzatarak çok uzun süre işlem yapma özelliğine sahip bir el terminalidir.

Kolay kullanım olanağı sağlayan ergonomik tasarımı ve geniş tuş takımıyla rahatlıkla işlem yapılmasına olanak sağlamaktadır. DT-X8 Series el terminali, güneş ışığında dahi mükemmel görüntü saylayan 2.7 inç renkli dokunmatik ekrana sahiptir.

Casio DT-X8 Series el terminalinin bir başka önemli özelliği ise C-MOS tarayıcısı sayesinde tüm barkod sistemlerini okuyabilmesidir. 20 metreye kadar olan uzaklıktaki barkodları dahi okuyabilmesi sayesinde kullanıcısına çok büyük kolaylıkla sağlamakla birlikte, hızlı ve güvenli bir cihazdır.

Özellikle depolardaki işlemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış olan ve bu alanda gerekli olabilecek tüm özellikleri bünyesinde barındıran çok fonksiyonlu DT-X8 Series el terminali, kullanıcısına maksimum verimlilik sağlamaktadır.