Sosyal Medya Kullanımı Kişilere Zarar Verir Mi ?

Sosyal Medya Kullanımı Kişilere Zarar Verir Mi ?

Günümüzde yaklaşık 2 milyar internet kullanıcısı olduğunu düşündüğünüzde ister istemez kullanılan sosyal medya hesaplarının zararları da faydaları olduğu kadar tartışılır hale geldi. Sosyal medya kullanımı kişilere zarar verir mi? dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta.

Düşünce özgürlüğünün suç olmadığı herkesçe kabul edilen bir gerçek. Fakat gel gör ki düşünce özgürlüğüne sığınarak insanların özellikle sosyal medya üzerinden çeşitli suçlar işleyebildiği de aşikâr. Sosyal medya bu anlamda çok büyük ve tehlikeli bir güç. Tanınan isimlerin hesaplarından çıkan her bir paylaşım anında yüz milyonlarca insanın bilgisayarlarına ya da telefonlarına ulaşabiliyor. Dolayısıyla iletişimin bu kadar hızlı ve güçlü olduğu bir dönemde bilerek ya da istemeden yazılan her şey tehlike arz ediyor.

Bilişim suçları kapsamında, özel hayatın gizliliğini ihlal edenler, cinsiyetçilik yapanlar, terör destekçileri, kin ve nefret Sosyal Medya Kullanımı Kişilere Zarar Verir Mi ? suçu işleyenler, halkı galeyana getirebilecek paylaşımlar bu anlamda kullanan kişiler için hukuki bağlayıcılığı olan konular.

Örnek olarak bir kişi hakkında yazabileceğiniz astı astarı olmayan, herhangi bir dayanağı bulunmayan yalan ya da yanlış sözler, paylaşımlar o kişi nezdinde kişiliğe saldırı olarak kabul edilecek ve bu paylaşımı yapan kişi hakkında delil olarak sayılabilecektir.

Yakın zamanda hayvanlara yaptıkları işkenceleri sosyal medya hesaplarında yayınlayarak teşhir edenler hakkında yasal işlem başlatıldığını biliyoruz. Yine aynı şekilde başka birini darp edenlerin bu darp videolarını yaymaları neticesinde haklarında yasal işlemlerin başladığını gördük. Özellikle terör örgütleri tarafından kendi propagandalarını yapabildikleri bir alan sosyal medyanın bundan sonra daha sıkı takip edilmesi ve denetlenmesi zorunlu bir konu.

Hatta büyük kurumsal şirketlerin bünyesinde istihdam ettikleri çalışanlarının sosyal medya hesaplarının takibi konusunda sosyal medya departmanları olduğu da biliniyor. Şirketi hakkında ya da şirketini zorda bırakacak paylaşım gerçekleştiren çalışanlardan yazılı savunma, uyarı hatta işten çıkarılmalara dahi sebep olabilecek birçok unsur olabiliyor.

Google ChromeCast

Google’ın 2013 yılında Kuzey Amerika pazarına sunduğu Google Chromecast, firma yetkililerini mutlu etmiş gözükmekte; yapılan açıklamaya göre 1,5 yıllık sürede 10 milyon gibi bir satış rakamına ulaşmış durumda. Çeşitli işletim sistemleri ile uyumlu bir biçimde çalışabilen yeni nesil multimedya akış cihazı, gösterdiği başarılı satış performansı ile firmayı devam modeli üzerinde çalışmaya sevk ettiği söylenmekte. 2015 yılı içerisinde yeni modelin tanıtılacağı ve satışa sunulacağı tahmin edilmekte.

Henüz ülkemizde yeteri kadar duyulmayan Google Chromecast, bir USB bellek boyutunda olmasına karşın bilgisayar, tablet, akıllı telefon gibi dijital sistemler üzerindeki medya içeriklerini televizyonlardaki HDMI yuvasından bağlanarak TV’ye yansıtıyor. Televizyonda çeşitli medya içeriklerini oynatmada getirdiği kolaylık ve fiyat-performans olarak düşük bulunan 35 dolarlık fiyatı ile uzun bir süre Amazon’da en çok satan ürün olmayı başarmıştı. Ayrıca Chromecast, Time dergisinin 2013 yılı için yaptığı ‘Yılın En İyi 10 Cihazı” listesinde kendisine yer bulup, sadece kullanıcıların değil eleştirmenlerin de beğenisini kazanmıştır. Cihazın, dünya pazarına açıldığında da başarılı satış rakamlarına ulaşıp, bir başarı hikayesine dönüşeceği tahmin ediliyor.

Vera Delta

Ekonomik hareketlenin fazla olduğu ülkemizde 55 milyon kredi kartı kullanılması aslında o kadar da yadsınılacak bir şey değildir ve buna ek olarak 35 milyon banka kartının da özelliklerinden dolayı kredi kartı gibi kullanılabilmesi yaklaşık olarak 90 milyon kartın sürekli ve sürdürülebilir şekilde pos cihazlarında kullanıldığını kanıtlamaktadır. Kullanım sayısı olarak bu denli yüksek rakamlara sahip olan ülkemizde ise kullanılan eft cihazları artık her kart için tek makine mantığı ile üretildiğinden artık bir makinede sadece tek kart kullanabilmenizi sağlayan pos cihazları kendine ticaret alanında yer bulmakta bir hayli zorlanmaktadır.

Uzun yıllar pos cihazlarından yapılan işlemlerde ayrıca yazar kasadan fiş alınmakta, evlerde ve işyerlerinde olmayan bazı işlemlerin ise sadece pos cihazlarından çıkan sliplerle kaldığı yazar kasanın kullanılmadığı görülmekteydi. Ülke politikaları gereği yapılan yeniliklerle yazar kasa Eft pos aynı anda yapılacak bir cihaz üretildi. Bu üretimi ilk gerçekleştiren Vera Delta mobil bir cihaz olup IP tabanlı bir iletişim sistemine sahiptir. Türkcell firmasının M2M özellikli GSM kartını kullanmaktadır. Vera Delta ayrıca ön ödemeli yemek çeklerinin ( Sodexho , Ticket… ) uygulamalarını kullanılabilmesini sağlamaktadır. Gelir idaresi Başkanlığı onaylı katma değer sektöre çözümler sunabilme özelliği ile işletmelerin birinci tercih nedenidir. 5000 adet Plu sayısı, 10 hane kısım fiyat giriş kapasitesi ve 8 adet kısım sayısı ile tercih edilebilir bir ürün olan Vera Delta 2,45 Ghz ISM bandında çalışan, çevre cihazlar ile kablosuz iletişim sağlayan RF modülüne sahiptir.

Vera Delta kolay kullanılabilir olması ile işletmelerin problem yaşamasına engel olmuş, her yaştan ve türden işletmecilerin daha hızlı ve uygun değer alışveriş işlemlerinde işletmelere katma değer katmıştır. Cihazın işletmelere 1310 TL + KDV fiyatıyla mal olması ürün, işletmelere ağır yükler getirmemektedir.