Sinemanın Tanımı Nasıl Yapılır?

Sinemanın Tanımını Yapmak

Bir meseleyi anlayabilmek için öncelikle o meselenin tanımını yapmak gerekiyor; zira ”Sokrates’e göre herhangi bir konudaki ilk bilgi, öncelikle konunun ne olduğu bilgisidir.” (1) Tabi bu meselenin geçerliliği sadece Sokrates dediği için değil, insan mantığının ilkeleri bunu gösterdiği içindir; sinemanın tanımını yapmadan yani sinema nedir? Sinema neye denir? diye sormazsak onun hakkında hiçbir şey konuşamayız. O halde lafı fazla uzatmadan, sinemayı tanımlayalım: Sinema, gerçekliğin algı üzerine inşa olunarak, zaman ve mekan kavramları içerisinde işlendiği görsel bir sanat türüdür.

  1. Bu tanımın doğruluğundan nasıl emin olabiliriz?

Bir şeyin tanımı, onu diğer şeylerden ayıran temel özellikleri ona atfetmekle mümkün olur ve gerçekleşir. Örneğin, insanın akıllı/düşünen hayvan olduğu tanımı, insandaki aklın diğer canlılardaki bulunmamasına binaen yapılır; biz akıllı/düşünen hayvan dediğimizde insandan başka bir şeyi anlamamaktayız. O halde sinemadaki tanımımıza dönecek olursak; gerçekten de gerçekliğin algı üzerinden inşa olunduğu zaman ve mekan kavramları içerisinde inşa olan sinemadan başka bir sanat türüne rastlamamaktayız. Rastlayacak olursak tiyatroya rastlarız ama orada biz zamanın içinde yer aldığımızdan, onu dolaylı algılamadığımızdan bu daha çok bilimsel/nesnel bir motif olur; oysa sinemadaki zaman kavramı özneldir ve sanat da bu bağlamda öznel olma yükümlülüğündedir.

  1. Sinema tanımlama işi midir?

Elbette, sinemayı tanımladığımızda sinema veya sanat yapmış olmuyoruz; Aristoteles ünlü Poetika’sında sanat ve şiiri çok iyi tasnif eder mesela, ama kendisine sanat yap deseniz sanatçı değildir; yapamaz. Belki yapar ama sanatçılara nazaran yetkin ve verimli olamaz. O halde sinemanın tanımlama işi olmadığına ama buna rağmen yine de sinemayı tanımlamak gerektiği kanısına varabiliriz.

Gökçe Bahadır

Güzel oyuncu, 9 Kasım 1981 Yılında İstanbul’da Dünya’ ya gelmiştir. Annesinin adı Dilek Bahadır, babasının adı ise Mehmet Ali Bahadır’dır.

Yıldız oyuncu, eğitimini Akademi İstanbul Radyo Televizyon bölümünden mezun olarak tamamlamıştır. Ardında Müjdat Gezen Sanat Merkezinden de oyunculuk ile ilgili eğitim almıştır. Akademi yıllarında çeşitli radyo programlarında sunuculuk ve VJ’lik yapmıştır. İlk TV deneyimini ise Show TV ekranlarında yayınlanmakta olan sinyal adlı TV programında sunuculuk yaparak gerçekleştirmiştir.

Yıldız oyuncu, 2005 yılına kadar çeşitli TV dizilerinde bölüm oyunculuğu yapmıştır. 2005 yılına gelindiğinde ise Hayat Bilgisi adlı gençlik dizisinde Törpü karakterini canlandırarak oldukça beğenilen bir oyuncu haline gelmiştir.

Ünlü oyuncu, Yaprak Dökümü adlı, izlenme rekorları kıran TV dizisinde evin kızlarından Leyla karakterini canlandırarak akıllarda yer etmeyi başarmış olmuştur. Oyuncu kariyerindeki en büyük çıkışı ise Kayıp şehir adlı dizi de başrol oynayarak, göstermiş olduğu üstün performans sayesinde yapmıştır.

Yıldız oyuncu, Tatlı Hayat, Beşik Kertmesi, Mühürlü Güller, Hayat Bilgisi, Yaprak Dökümü, 5’er Beşer, Kayıp Şehir, Yol Palas Cinayeti, Yine de Aşığım, Hırçın Kız, Kadife, Sensiz Olmaz, Dedemin İnsanları ve hala ekranlarda yayınlanmakta olan Aramızda Kalsın adlı TV dizi ve film projelerinde rol almıştır.

Güzel oyuncunun kazanmış olduğu ödüller ise Dedemin İnsanları ile Bilkent Üniversitesi’nden En iyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi’nden ise Aramızda Kalsın adlı dizi ile En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olmuştur.