Amerika’nın Diğer Avrupa Ülkeleriyle İlişkileri Nasıldır ?

Amerika’nın Diğer Avrupa Ülkeleriyle İlişkileri Nasıldır ?

Uluslararası arenada devletler birbiri ile sürekli iletişim halinde olmuştur. Tarihsel açıdan devletler kimi zaman birbiri ile barış içinde ilişkiler sürdürürken kimi zaman da savaşmışlardır. Özellikle günümüzde dünyanın en gelişmiş ülkesi olan Amerika’nın diğer devletlerle olan ilişkisi dikkat çekicidir.

Tarihi gelişim

Amerika ile Avrupa’nın birbiri ile olan ilişkileri 15’nci yüzyıla kadar dayanmaktadır. 1492 yılında Amerika’nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesiyle birlikte İspanya, Portekiz, İngiltere ve Fransa gibi ülkeler burada koloniler kurarak topraklarını genişlettiler. Bu koloniler daha sonra ABD’nin temelini oluşturuştur. Koloni olarak kurulan ABD zamanla Avrupa ve dünya üzerinde en önemli güç haline geldi şimdi bir zamanlar Peki Amerika’nın diğer Avrupa ülkeleriyle ilişkileri nasıldır?

Günümüzdeki İlişkileri

Günümüzde Avrupa ile ABD’nin ilişkileri daha çok güvenlik ve ticaret üzerinden şekillenmektedir. Transatlantik ilişki Amerika’nın Diğer Avrupa Ülkeleriyle İlişkileri Nasıldır ?olarak adlandırılan AB ve ABD ilişkileri ekonomik kaygılar, terör, nükleer silahların yayılmasını önleme, enerji güvenliği ve istikrar üzerine şekillenmektedir. Özellikle soğuk savaş sonrası NATO ile Avrupa ve ABD ilişkileri güvenlik bağlamında devam etmektedir. Birçok uluslararası organizasyonda Avrupa ve ABD ortak hareket etmektedir.

Gelecekteki İlişkileri

Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP), olarak adlandırılan anlaşma ABD ve Avrupa arasında en büyük serbest ticaret ve yatırım alanlarını kurmak için atılan bir adımdır. Dünyanın en büyük bu iki ekonomisi arasındaki ticari anlaşma gelecekte dünyanın diğer devletleri açısından önemli değişikliklere neden olacaktır.

Özellikle gelişmekte olan Çin, Hindistan gibi ülkelerin ekonomik alanda ABD ve Avrupa’nın gücünü korumak için geliştirdiği bir strateji olduğu görülmektedir. İkili arasında yapılacak olan bu anlaşma mal ticaretinin yüzde 30’unu hizmet ticaretinin yüzde 40’ını oluşturmaktadır. Bu anlaşmanın Avrupa’ya 119 milyar, ABD’ye 95 milyar avro kazanç sağlayacağı öngörülmektedir.

Hayvan Taşımacılığının Önemi

Hayvan Taşımacılığının Önemi

Hayvanların gerek ticaret gerekse özel sebeplerle taşınmalarında belli standartlar bulunmaktadır. Hayvan sahipleri çeşitli sebeplerle Hayvanlarını nakletmek durumunda kalabiliyorlar. Bu durumlarda gerek yapılan işin kalitesi gerekse hayvanların zarar görmeden yer değiştirmeleri önem arz ediyor. Bu ve benzeri kaygılar hayvan taşımacılığının önemi konusunu tekrar hatırlatıyorHayvan Taşımacılığının Önemi . Hayvan taşımacılığı elbette küçümsenecek kadar kolay bir durum değil. Hayvanların güven içinde zarar görmeden bir yerden bir yere ulaştırılmaları; hayvan sahipleri kadar bu işi üstlenen kişilerin de gündemine oturuyor.

Elbette ki taşımacılıkta hayvan taşımacılığı farklı kriterlerle işlemekte. Taşınan şey can olduğu için hassasiyet çok önemli. Hayvan sahipleri kadar sorumluluğu alan kişilerin de titizlikle uyması gereken yönetmelik ve kurallar bulunmakta. Standartlar hayvan pasaportundan tutun da nakil belgesine hatta resmi veteriner sağlık raporuna kadar birçok prosedürle belgelere dayanmakta. Bu belgeler hayvanın cinsine sayısına nakil işlemine göre değişebiliyor. Hayvanların yüklenmesi boşaltılması nakil esnasında hijyenik ortamların oluşturulması görevlilerin yükümlülükleri gibi birçok konu Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yönetmeliklerle belirlenmiş durumda. Bu yönetmeliklerde Avrupa Birliği Standartları esas alınmış gözüküyor. Ülkemizde özellikle büyükbaş ve kümes hayvanlarının taşınmasında ihtiyaç hasıl oluyor ve bu durum bir sektör oluşturuyor.

Uzun yolculuklar yapan hayvanların türü, taşıma süresi, taşınan hayvanın ne kadar alana ihtiyaç duyduğu, nakilHayvan Taşımacılığının Önemi süresince bakımlarının nasıl gerçekleştirileceği, hayvanların beslenme ve bakımlarıyla ilgilenecek kişilerin hangi özelliklere sahip olacağı ile ilgili meselelerin titizlikle üzerinde tutulması gerekiyor. Bunun yanı sıra hayvan nakil araçlarının gerekli belgelere sahip olması, nakil esnasında gerekli havalandırma ve ısınma şartlarına sahip olması, sağlamlığı, hayvanlarının zarar görmemesi için gerekli güvenlik önlemlerine sahip olması ise ilgili kişilerin dikkat etmesi gereken başka bir husus. Bu işle uğraşan kişiler gerekli ruhsat ve belgelerini tamamlayıp, önlemlerini alarak bu işe girişmeliler. Aksi takdirde ciddi ceza ve yaptırımlar da kanunlarla belirlenmiş durumdadır.

Kargo Etiketi Özellikleri

Kargo EtiketleriKargo etiketi, kargo firmalarının kullandığı, kargo içeriğinin, alıcı ve gönderici bilgilerinin yer aldığı etiketlerdir. Kargonun teslimine kadar gereken tüm bilgiler kargo etiketinin üzerinde yazmaktadır. Bu bilgileri yazdırmak için barkod yazıcı kullanmak gerekir. Aynı zamanda termal etiketten oluşan kargo etiketi de bulunmalıdır. Termal etiketten oluştuğundan dolayı ribon sarf malzemesine ihtiyaç duymadan sadece ısı yoluyla etiketi bastırabilirsiniz. Termal etiket olarak iki farklı çeşit önerilmektedir. Bunlar eco termal ve lamine termal etiketlerdir. İki etiket çeşidi arasında kalite farklı bulunmaktadır. Eco termal etiket, diğer termal etiketler gibi kararma özelliğine sahip olan etiketlerdendir. Üzerinde bir koruyucu kaplama olmamasından dolayı herhangi bir dış müdahalede çizilebilir. Lamine termal etiketten ayırmak için bu testi yapabilirsiniz. Yaklaşık olarak 5-6 aylık raf ömrü bulunmaktadır. Bu raf ömrü koruma şartlarına uymanız durumunda geçerlidir. Isı, ışık, nem gibi etkenlere maruz kalması durumunda raf ömrü kısalır, yavaş yavaş üst katmanları durduğu yerde kararmaya başlar. Bu sebepten dolayı normal oda şartlarında ısı ve ışığa maruz kalmayacak şekilde korumanız gerekmektedir. Sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde kargo etiketi olarak eco termal etiketi kullanmanız etiketin diğer termal etiketlere göre düşük maliyetli olmasından dolayı uygundur. Lamine termal etiket ise eco termal etikete göre daha uzun ömürlü bir etiket çeşididir. Yaklaşık olarak koruma şartlarına uygun bölgelerde saklamanız durumunda bir sene raf ömrü bulunur. Tırnaklama, çarpma gibi durumlarda eco termal etikete göre yüzeyi daha korumalıdır kolay kolay çizilmez. Ürün taşıma ve stoklama aşamasında kargo etiketleri zarar görebileceğinden dolayı lamine termal etiketi tercih etmeniz kargo bilgilerinin silinmemesi sebebiyle tavsiye edilmektedir.

Kurtlar Vadisi’ne Taze Kan

15 Ocak 2003’te Show tv ekranlarında yayına giren ve genç erkekler başta olmak üzere Türkiye’nin büyük bir bölümünün ilgisini çeken dizinin yapımcılarının gündeminde geçtiğimiz günlerde yönetmen değişikliği vardı.Güncel adıyla Kurtlar Vadisi Pusu olarak yoluna devam eden dizinin yönetmenlik koltuğuna Koçum Benim,  Cennet Mahallesi,  Kurtlar Vadisi, Geniş Zamanlar, Elveda Rumeli gibi iddiali yapımların yönetmenliğini başarıyla yapan Serdar Akat’ın oturması beklenirken Onur Tan’dan boşalan göreve çeşitli projelerde Serdar Akat’ ın yardımcılığını yapan Doğan Ümit Karaca’nın getirildiği bildirildi. 12. Sezonunun yeni bölümleriyle Eylül ayında sevenlerini ekran başına toplaması beklenen dizi, 8 sezon sonra rekor bir ücretle bölüm başı 2 milyon TL’ye geri döndüğü Kanal d ekranlarında izleyicisiyle buluşacak Yönetmen değişikliğinin ratinglere nasıl yansıyacağı ve dizinin kurucusu olan Osman Sınav’ın neden düşünülmediği de merak konusu. Öte yandan Serdar Akat   ‘yeni görev‘ konusunda aslan payını alarak Kurtlar Vadisi Pusu’ nun yapım şirketi olan Pana Film’in genel yönetmenliğine getirildi. Başarılı yönetmen bir yandan çekeceği yepyeni bir dizinin müjdesini verirken Kurtlar Vadisi Pusu ile de ilgileneceğini belirtti.