Aynı Dekorasyon Farklı Yerlerde Kullanılabilir Mi?

Her mekan farklı birer işlevle, amaçla, gereksinimle kullanılır. Aynı işlev olsa bile Erzurum’daki bir evle İzmir’deki bir evin, Antalya’daki bir kafeyle Bolu’daki bir kafenin iklime, kültüre, kullanıcı beklentilerine bağlı olarak şekillenen farklı gereksinimleri olacaktır. Aynı şehirde, aynı iklimde olsa bile bulunduğu konum, cephelerin ışık alma biçimi, asıl yapının tasarım kararları (kapı-pencere açıklıkları, yapı içindeki bölümlerin mekânsal ilişkileri, kolon-kiriş kesit ölçüleri, yapı malzemeleri, rengi-dokusu gibi), mekandaki açıklıkların gördüğü manzara gibi bileşenler açısından farklılık gösterebileceği için aynı dekorasyonu farklı mekanda kullanmak tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Yerin enerjisi etkeni

Bu tarz bir uygulamanın önerilmemesinin teknik sebeplerinin yanında her mekanın farklı bir ruhu, farklı bir enerjisi oluşu da vardır. Uygulanan dekorasyon tercihleri ile ele alınan mekanın ruhunu negatif ya da pozitif yönde etkilemek mümkündür. Nasıl ki hippi ruhunu benimsemiş, sisteme aykırı bir bireyde popüler-moda kıyafetler eğreti durur, mazbut bir insandaki dekolteli kıyafetler onu huzursuz edip eteğini, dekoltesini çekiştirmesine sebep olursa mekanın ruhunu desteklemeyen eşyalar, aksesuarlar, renkler, kaplamalar gibi tercihler de aynı şekilde tamamlayıcılıktan, bütünlükten uzak olur.

Kullanılabileceği durumlar

Ancak ve ancak tüm bu sebepleri bertaraf eden; fiziksel çevre, işlev, kullanıcı beklentileri, yapısal özellikler gibi tüm özellikleri birebir aynı olan mekanlarda aynı dekorasyon kullanılabilir. Bu da basmakalıp, birbirinin aynısı binaların, evlerin, kafelerin, restoranların yaygınlaşmasına benzer. Her konut bir ev olmaz, her bina bir hastane, okul, restoran, kültür merkezi olmaz. Sadece ihtiyaçların giderildiği ancak psikolojiyi iyi yönde desteklemeyen, ruhu olmayan, kullanıcıya hitap etmeyen, yozlaşmış bir kültürü yansıtan mekanlar ortaya çıkmasına sebep olur. Sonuç itibariyle aynı koşullar olsa bile bu yine tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Genç Odası Halıları

Genç Odası Halıları

Genç odası halıları son dönemde moda olarak çeşit çeşit modeller belirlenmiştir. Bu modeller o kadar fazla artmıştır ki insanlar seçim yaparken bir hayli zorlanmaktadırlar.

Genç odası halılarını seçerkenGenç Odası Halıları nelere dikkat etmeliyiz.

Genç odası halıları çiçekli, böcekli, ayılı, oyuncaklı olarak yapılmaktadır. Ancak bu kadar çok çeşidi ve fiyatı olan halıları nasıl seçmeli ve onları çocuklarımızın sağlığına uygunluğunu nasıl tespit etmeliyiz. Bunun en kolay yolu halı içeriğinde kullanılan malzemelerin cinslerini bilmektir. Bu malzemeler çocuğumuzun sağlığı için çok önemlidir. Örneğin naylon içerikli bir halının kullanımı çocuk sağlığı için çok yararlı değil iken; pamuk ve yün kullanılan halılar çocuklarımızın sağlığı için bir o kadar yararlıdır. Özellikle eski dönemlerdeki Yörük halıları çocuklar ve bizim için çok sağlıklı bir halı türüdür. Bu halılarda kullanılan doğal yün insan doğasına çok uygun olmakla birlikte kullanılan doğal kökboyası da insan sağlığı için çok yararlıdır.

 Piyasadaki Genç odası halıların fiyatları ne kadar?

Piyasada çeşit çeşit markaların halıları bulunmakla birlikte, bu halıların fiyatları kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Halıların cinsleri fiyatları belirlemektedir. Örneğin kullanılan halılar naylon malzemeden yapılmışsa malzemenin kalitesine göre m2 fiyatı 35 ₺ ile 55 ₺ arasında değişmektedir. Eğer malzeme sıkı dokunmuş bir naylon ise halının m2si 55 ₺ ile 160 ₺ arasında değişmektedir. Eğer dokunan halı yün ve kökboyası kullanılarak dokunmuş bir halı ise halının m2 fiyatı 350 ila 450 ₺ arasında değişmektedir. Dokunan halı el dokuması bir halı ise bu halıların türüne göre paha biçilemez bir oranda fiyatlar artmaktadır.

Unutulmamalıdır ki Genç odası halılarında renk kadar sağlıkta önemlidir. Bu sağlığı yakalamak için genç odası halılarını seçerken kullanılan malzemenin kalitesi çok önemlidir. Bu kaliteyi gözetmeniz önemle rica olunur.

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bebek Odası Dekorasyon Fikirleri

Bir bebek odasında öncelikle bebeğin ihtiyacı olan ürünler, daha sonra dekorasyon göz önüne alınmalıdır. Bebeğiniz için önemli olan ihtiyaçlar tamamlandıktan sonra dekorasyonun nasıl olacağı hakkında tereddütte düşebilirsiniz. Bu durumda ilk yapacağınız şey “ Bebek odası dekorasyon fikirleri ” araştırmak olacaktır.

 -Renk-

Dekorasyon da öncelikle renkler önemlidir. Bu renkler tamamen beBebek Odası Dekorasyon Fikirleri eğin dikkatini çekecek ve iç açıcı, canlı renkler olmalıdır. Bildiğiniz gibi, kız bebekler için en ideal renk pembedir. Erkek bebek için ise mavidir. Fakat bu renklerin tonlamaları vardır. Bu durumda ise kızlar için şeker pembesi ya da açık tonlarda pembe renkler; erkekler için açık mavi önerilir. Erkek bebek odası için koyu tonlarında mavi renk pek tercih edilmez. Çünkü koyu renkler, odanın havasını bozacaktır.

 -Mobilya –

Mobilya konusuna gelince, bebeğiniz için kaliteli ve eğlenceli, dikkat çekici ürünler kullanılmalıdır. Bebeğiniz için beşik seçiminde başlıklı ve çevrili ürünler tercih edilmelidir. Çünkü bu seçimler bebeğinizin güvenliği için önemli unsurlardır. Mobilya seçiminde beşik dışında kıyafet dolabı, çekmeceler, oyuncak sepetleri, perde, oturak gibir düzenlemeler de olacaktır. Kıyafet dolabı, bebeğiniz için bir şey ifade etmeyecektir. Sadece odanın renk ve ürün büyüklüklerine göre seçim yapılmalıdır.

Bebek odasında fazla çekmece bulunmamalıdır. Çünkü çocuğunuz için fazla güvenli olmayabilir. Oyuncak sepetiBebek Odası Dekorasyon Fikirleri ise bebeğin kolayca ulaşması için küçük boyutlarda tercih edilmeli ve bebeğin rahatça vakit geçirebilmesi için büyükçe bir oyun alanı hazırlanmalıdır. Perdeleri de tıpkı odanıza seçeceğiniz dolap gibir sadece odanıza uygun boyut ve renklerde kullanmalısınız. Bebeğiniz için uygun olacak oturakları yumuşak ve tehlikeli olmayacak şekilde seçerseniz bebeğinizi oyun oynaması için serbest bıraktığınızda aklınız orda kalmayacaktır.

 – İhtiyaç olunabilecek ürünler –

Her anne, her an bebeğinden haberdar olmak ister. Bu durumda bebek odasında bir çağrı cihazına gerek olacaktır. Daha sonra bebeğinizi eğlendirebilecek ve dikkatini çekecek beşiğe asılan dönenceler kullanabilirsiniz. Fakat bu dönence bebeğin dikkatini çekeceğinden onu almaya çalışabilir. Bu durumda yumuşak oyuncaklar ve oyuncağın asılı olacağı tutacağın güvenli ve esnek olmasına dikkat edilmelidir.

Evlerde Romantik Dekorasyon

Kim istemez evinde sürekli romantik rüzgarlar essin, evlerimiz aşk koksun. Romantizm bizleri mutlu eden, bulutların üzerinde yürütebilen bir duygudur adeta. Bu duyguyu her daim yaşamak adına evlerimizde uygulayabileceğimiz birkaç fikir sayesinde romantik bir dekorasyon çalışması yapabiliriz.

Son bahar aylarına girmiş olduğumuz şu günlerde duygusallık ve yakınlaşma hissi çok daha fazla artmaktadır. Dökülmüş yapraklar arasında yağan sonbahar yağmurlarında bir şemsiye altında sevdiği kişi ile yürümek ne kadar da aşk dolu ve romantik bir durumdur. İnsanın içini ısıtır. Sonbahar yağmurları sayesinde yakınlaşarak insanlar bir şemsiyenin altında birleşir. Çok özel bir yakınlaşma gerçekleşir. Bu nedenle son baharın gelmesiyle sokaklardaki romantizmi evimize taşımanın tam da mevsimidir. Romantizmin ana rengidir. Kırmızı ve toz pembe. Bu iki renk birleşti mi krem ve beyazla bambaşka bir görüntü dolar evlerimize.

Bu renkler üzerinde nostaljiyi andıran klasik mobilyalar, romantizmin diğer unsurları olarak evinizde var olacaktır.

Uç uç tül perdeler size aşkın saflığını anımsatırken, koltuk ve kanepelerinizde kullanabileceğiniz tüylü yastık ve kırlentlerle aşkın en sıcak halini evinizde hissedeceksiniz.

evlerde romantik dekorasyonRomantik bir ev dekorasyonu için içinizi ısıtacak tarzda fazla abartıya kaçmayan ışıltılı kumaşlardan yararlanmalısınız. Aksesuar tercihleriniz aşkı simgeleyen türden kalp şeklinde vazolar, melek şeklinde biblolar ile sizlere fevkalade enerji verebilecekler.

Evlerinizin aydınlatmalarında yine kullanmış olduğunuz avizelerin model ve renkleri aşkı çağrıştıran türden olmasına dikkat edin ayrıca loş bir ışık verebilen bir tercih ile tüm gecenizi romantizm içerisinde geçirebilirsiniz. Orta sehbanızın üzrinde komodinlerinizde veya TV ünitenizde bunan güzel kokular yayan mumlar ile mum ışığında ve güzel kokular arasında evinizde romantizm atmosferi maksimum seviyeye ulaşacaktır.

Evinizdeki pencerenizin önüne koyabileceğiniz iki adet kanepe ve güzel kokulu çiçek buketleri sayesinde romantik bir kahve keyfi yapabilirsiniz.

Evinizin tüm odalarında Abajur kullanarak romantik ev dekorasyonu adına katkı sağlarken modern bir eve sahip olabilişiniz. Şık bir şifonyer üzerine yerleştirilmiş abajur ve içinizi açacak bir tablo ile bambaşka bir köşe yaratarak her baktığınızda romantik enerji alabileceğiniz bir yer hazırlamış olabilirsiniz.