Termal Etiketler

Etiketlerin kullanım alanları ve faydaları çok fazladır. En çok kullanılan etiket türlerinden biri barkodlardır. Üzerine barkod baskısı yapılan etiketler neredeyse üretilen tüm ürünlerin üzerinde yerini alır. Barkodların barkod okuyucuda okunabilmesi, zamanla yıpranmaması da barkod yazıcının olduğu kadar etiketin kalitesine bağlıdır. Ürünün rafta kaldığı sürenin sonuna kadar baskıları uçup gitmiş ya da etiketi zarar görmüş ürünlerin alıcı bulması oldukça zordur. Bu sebeple etiket seçiminde etiketten beklenilen kriterlerin belirlenmesi çok önemlidir. Sıcak ve ya soğuk hava şartlarına dayanıklı etiketler ve tutkal türlerinden, dış ve ya iç ortama uyumlu etiket malzemeleri bu ihtiyaçlar doğrultusunda ortaya çıkmıştır. Hepsi bir yana etiketlerin maliyeti de çok önemli bir konudur. Hem tüm kriterleri taşıyan hem de maliyeti düşük etiket türüne ulaşmak ürüne de ekstradan bir maliyet yüklenmesini engeller.

Termal etiketler uygun maliyetleri ile dikkat çeker. Direkt termal adı verilen baskı yöntemiyle baskı alınan termal etiketlerde ribon kullanılmadığı için maliyet artmamaktadır. Fazladan bir sarf malzemesi kullanılmayan termal etiketlerle uygun fiyatlı seçenekler bulunur. Termal etiketler kendi içlerinde türlere sahiptir. Bu çeşitliliğin sebebi etiketlerin yüzeylerinde koruyucu tabakaların olup olmamasıdır. Eco termal etiket en ekonomik çözümler sunan termal etikettir. Maliyetinin az olmasının sebebi koruyucu yüzeye sahip olmamasıdır. Bu durum raf ömrünün daha kısa olmasına sebep olsa da 3 aydan 6 aya kadar kullanılabilen bir etiket türüdür. Semi termal etiket ise bir yüzeyinde koruyucu tabaka olmasıyla daha dayanıklıdır. Lamine termal etiket ise iki yüzeyinde birden koruyucu katmana sahiptir. Bu da lamine termal etiketin raf ömrünü uzatır. Raf ömrü 6 aydan 9 aya kadar ulaşabilen lamine termale top termal etiket de denmektedir. Eco termal ve lamine termal etiketi raf ömürlerinin sonuna kadar kullanmak hatta ömrünü daha da uzatmak bazı önlemleri almakla mümkündür. Bu önlemler etiketleri doğrudan ısıya, ışığa ve neme maruz bırakmamaktır. Düşük maliyeti, yüksek kalitesi, kolay kullanımı ile termal etiketler sağlık kurumlarında, kargo firmalarında, hızlı tüketimin yer aldığı sektörlerde kendisine yer bulmaktadır. Fazladan bir malzeme harcamaya gerek olmadığı için baskı maliyetleri çok uygundur.

Opak Polipropilen Etiket

Opak Polipropilen Etiket

Plastik malzemeden üretilmiş olan opak polipropilen termal ve kağıt bazlı etiketlere oranla çok dah a dayanıklıdır. Dış ortamın zorlu şartlarına dirençlidir. Su dan nemden ısı ve ışıktan etkilenmezler. Yırtılmayan yapıdadırlar be esnemezler. Yüzeyi parlak görünümlü ve beyazdır. Termal transfer yöntemiyle baskı alınan opak polipropilen etiketler için ribon sarf malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Piyasa da oldukça tercih edilen etiket çeşitlerinden olan opak pp kağıt bazlı etiketlere oranla daha yüksek bir maliyet sunmaktadır.

Vellum Etiket

Vellum Etiket

Vellum etiket, kuşe etiket gibi kağıt etiket çeşitlerinden olan vellum etiket mat görünüme sahiptir. Yüzeyinde belli belirsiz çukurluklar bulunmaktadır. Maliyet ve kalite olarak kuşe etiketle aynı özellikleri taşımaktadır. Sudan ve nemden etkilenebilen vellum etiket diğer faktörlere karşı orta seviye dayanıklılıktadır. Genelde siyah beyaz baskı alınan vellum etiket üzerine renkli baskı da alınabilmektedir. Barkodlama için oldukça idealdir ve kaliteli sonuçlar verir. Termal transfer yöntemi uygulanan vellum etiket için ribon sarf malzemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu da termal etiketlere oranla daha yüksek bir maliyeti beraberinde getirir.

Kuşe Etiket Çeşitleri

Kuşe Etiket

Kağıt bazlı etiket grubundan olan kuşe etiket üst yüzeyi kuşe hamuruyla kaplı olan parlak ve pürüzsüz bir görünüme sahip etiket çeşididir. Bir çok farklı sektörde genel kullanım amaçlı tercih edilmektedir. Yırtılabilen etiketlerdendir. Yüksek sıcağa ve soğuğa, ayrıca diğer zorlu şartlara karşı orta seviyede direnç göstermektedir. Su ve nemden mümkün olduğuna uzak tutulmalıdır. Yapışkan kalitesi olarak da kötü değildir. Barkod yazıcı makineden alınan baskıyı kaliteli bir şekilde taşımaktadır. Yatı mat olarak da temin edilebilmektedir. Arzu edilen ölçülerde ve kalite de üretimi yapılabilmektedir. Kuşe etiketlerden kaliteli sonuç alınabilmesi için baskıda kullanılacak ribonun seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Mümkünse etiketler temin edilen yerde deneme baskısına girmeli ve bu testin sonucunda uygun görülen ribonlarla kullanılmalıdır. Wax veya wax resin cinsi ribonlar kullanılabilir.