Elektronik Eşyalardan Altın Çıkartmak

Bilgisayar gibi elektrikli aletlerin çöpü bile çok değerli. Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde cep telefonu ve bilgisayar kullanımı her geçen gün artarken uzmanlar atık olan 1 ton hurda cep telefonundan,4 kiloya yakın maden çıkarıldığını söylüyor.

İletken Madenler Hangileridir?

Okul yıllarınızdan hatırlayacaksınız ki elektriği en iyi ileten elementler gümüş ve bakırdır. Aynı zamanda alüminyum, magnezyum, çinko gibi elementlerin de ısı iletken olma özellikleri her ne kadar iyi olsa da, altın, gümüş ve bakırın doğada bulunma sayıları bakımından bunlar daha değerlidir.

Hangi Aletlerde Element Bulunur?

Çoğu zaman bozuldu diye çöpe attığımız, hurdaya sattığımız elektronik özelliği bulunan aletlerin rağbet görmesinin nedeni, içinde bulunan element miktarıdır. Bilgisayarlar, yazıcılar, DVD playerlar, teypler, tarayıcılar, cep telefonları, ana kartlar, entegreler, motorlar, şarj cihazları, klavyeler ve elektrikli eşya olarak nitelendirdiğimiz birçok hurda alet bugün ayrıştırılarak güçlü madenler elde edilebiliyor.

İlk aşama olarak hurda niteliğindeki aletler toplanıyor. İçerisindeki element bulunan kısımları dikkatli bir şekilde çıkarılıyor. Örneğin bir ana kart içerisindeki gümüş kısım çıkarıldıktan sonra asitler ve birçok kimyasalla birlikte çözümlendikten sonra kâğıt süzgeç yardımıyla süzülüyor. Ve dondurulma işlemi yapıldıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor. Ancak bu konuyla ilgili internette bilgi ve video paylaşımı çok az olduğundan ayrıştırma da kullanılan asit ve kimyasallar uzmanlar tarafından belirtilmemiş. Böyle bir durumda direkt olarak akla iki neden geliyor. Birincisi evde deneme yapmak isteyen ve bu işten para kazanmak isteyecek insanlar elbette ki olacaktır. Fakat asit ve kimyasalların ne kadar miktar kullanılacağını bilmez iseniz para kazanayım derken yaralanabilirsiniz ve hatta ölüme yol açabilir. Bir diğer neden ise kendilerine yeni rakiplerin oluşumlarını engellemek amaçlı bilgi paylaşılmamış olabilir.

Elektronik Eşyalar Ne Zaman Gelişmeye Başladı?

Dünya elektronik eşya sektöründe her geçen gün hızla gelişmektedir. 21.yüzyıldan beri teknoloji sürekli hızlı bir biçimde gelişmektedir. Günümüzde üretilen elektronik eşyalar hayatımızın her alanında bulunmaktadır. Bundan on beş yirmi sene önceleri elektronik eşya üretimleri bu kadar ileri seviyede değildi.

 Elektronik eşyaların tarihi

Elektronik Eşyalar Ne Zaman Gelişmeye Başladı?Dünyadaki elektronik eşyaları tasarlayan onları geliştiren o kadar çok sektörler bulunmaktadır. Günümüzde elektronik sektörüyle uğraşan onları icat eden sektörler her çeşit marka olsun kalite olsun üretmektedirler, şimdiki zamanımızda elektronik sektöründe tüketicilerin ihtiyaçları olan her türlü alet ve makineler insanlara üretilip sunulmaktadır. 21.yüzyıldan itibaren gelişen elektronik sektörü günümüze kadar gelişerek sürekli yenilenerek tasarlanmıştır. Gerek ülkemizde olsun gerek Avrupa ülkelerinde olsun elektronik sektörü hızlı bir şekilde çalışarak her türlü elektronik cihazları üretmişlerdir.

Ülkemizde elektronik eşyalar her kaliteden her renkten her bütçeye uygun elektronik eşyalar bulunmaktadır.21 yüzyıldan sonra gelişen elektronik eşya üretimleri dünyanın her yerinde elektronik sektör hızlıca kendini yenilenerek günümüze kadar gelmiştir, bu elektronik eşya üretimi ülkeler arasında rekabete dönüşmüştür, bu rekabetle sürekli elektronik mühendisleri elektronik sektörü hiç durmada çalışmakta olup yeni icatlar üretmektedirler. Teknolojik elektronik eşyaların üretimimi insanların hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Günümüzde elektronik sektöründe yapılan yenilikler gelişmeler insanların yararına olmuştur. Hayatımızın her alanı elektronik eşyalar olmuştur. Eski zamanlarda bu sektör daha icat aşamasında olup 21 yüzyıldan itibaren hızlıca gelişip günümüze kadar gelmiştir.

 Elektronik eşya sektörü

Dünyadaki ülkeler elektronik eşya sektörünün hızla gelişmelerinde önemli roller oynamaktadırlar. Günümüzde bu sektör daha ilerleyip elektronik bakımından her türlü eşyaların gelişmesinde çok etkili olmuştur. Her türlü elektronik ürün üretilmektedir. Renk olsun kalite olsun şık tasarım olsun her bütçeye uygun bir elektronik eşyalar bulunmaktadır. Firmalar bu ürünleri üreterek sürekli geliştirerek tüketicilerine sunmuşlardır.

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Ne İş Yapar?

Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Ne İş Yapar?

Yalnızca Türkiye’de olmadığı gibi diğer dünya devletlerinde de bulunan ve tabi ki devletlerin trafik kurallarına uyulup uyulmadığını hem denetleyip hem de disipline eden sürücülerin caydırıcılık unsurunu kullanarak belli bir oranda trafik kurallarına uymalarını sağlayan insansız bir denetleme sistemidir.

 Sistemin Çalışması

Kısaca sistem öncelikle hız kurallarını, daha sonra trafik ışıklarını ve akabinde emniyet şeritlerini kontrol ederek kural Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Ne İş Yapar?ihlali yapan araçların renkli bir şekilde fotoğraflanmasını sağlar. Böylelikle hem trafik polislerinin yapacağı işlemleri kolaylaştırarak daha huzurlu ve disiplinli bir trafik sistemi tesis olmasında etkin faktör olur. Genellikle emniyet şeritlerinin daha fazla işgal edileceğinin tahmin edildiği yerlerde bulunur. Sistemin kendisine gelinmeden 50 ila 100 m arasında bir mesafede uyarı niteliğinde olan trafik tabelasında EDS olarak belirir.

 Ceza Ücretleri

Örneğin: Hız sınırın 50km/s olduğunu varsaydığımız yerlerde

%30’a kadar aşmak (199,55 TL)        56km/s – 65km/s arasında

%30’dan daha fazla aşmak (412,82) 66km/s ve üzeri hız ibarelerinde

Kırmızı ışıkta geçme (199 TL)            20 Ceza Puanı

Emniyet şeridinden gitme (198 TL) 20 Ceza Puanı

Sistem Fonksiyonları:

1-Trafik kural ihlali yapan araçların elektronik ortamda otomatik denetlenmesi

2-Tespit edilen görüntülerin bir kanıt olarak kullanılıp sürücüye itiraz hakkı vermemesi

3-Görsel olarak plaka tespiti

4-Tüm EDS kameralarının tek elden yönetilebilmesi ve tabi ki otomatik trafik kuralı ihlali denetlenmesi

5-Plaka, Trafik ihlali, Detaylı Saat, İhlalin yapıldığı bölge bilgilerine göre sorgulama yapılabilmesi,

6-İhlal kaydı gerçekleşen tüm verilerin Trafik Şube’lerinde yani güvenli ortamda tutulması ve raporlanması.

7-Ceza ücretlerinin internet vasıtasıyla da şube vasıtasıyla da kolayca ödenebilmesi

8-Aracın yaptığı ortalama seyahat süresi ve bu sürelerin olması gereken saat dilimi

9-%95 plaka tanıma doğruluğunun olması.(Kişilerin plakalarını temiz tutmaması sistemin tanımasına engel olduğunda yüzde %5 lik tanımama payı)

10-Gece veya Gündüz kaliteli görsel alınabilmesi

Elektronikte Kwh Ve Mwh' In Anlamı Nedir?

Elektronikte Kwh Ve Mwh’ In Anlamı Nedir?

Elektronikte Kwh Ve Mwh’ In Anlamı Nedir?

kWh ve mWh sembollerinin anlamlarına geçmeden önce (W) ve (Wh) kısaltmalarını incelemekte fayda vardır.

“W” güç sembolü olan Watt’ın kısaltmasıdır ve üretilen yada tüketilen gücün oranını yani şiddetini temsil eder denilebilir.

“Wh” ise birim zamanda harcanan enerji (watt per hour) anlamına geElektronikte Kwh Ve Mwh' In Anlamı Nedir?lmektedir ve bir enerji birimidir.

Güç ve Enerji

Özellikle elektrikli bir ev aleti alırken elektrik tüketiminin tahmin edilebilmesi için birim zamanda harcadığı enerji miktarının bilinmesi tercih aşamasında çok faydalı olacaktır. Örneğin; bir çamaşır makinası alırken 1200 kWh’lık bir makinanın 1500 kWh’lık başka bir makinaya nazaran daha az elektrik faturası anlamına geleceğini tahmin etmek mümkün olacaktır.

Farkın daha iyi anlaşılabilmesi için güç ve enerji arasındaki ilişki çoğunlukla bir aracın hızı ve katettiği mesafe arasındaki ilişkiye benzetilir. Belirli bir andaki hız güç (W) olarak kabul edilirse belirli bir sürede katedilen mesafeye de birim zamanda harcanan enerji (Wh) denilebilir.

Bu noktada Wh kısaltmasının önüne gelen “k” veya “m” harfleri sadece enerjinin miktarı ile alakalı kısaltmalar olup “kWh” kilo watt hour, “mWh” ise mili watt hour anlamına gelmektedir. Örneğin; 3 kWh 3.000.000 mWh’a eşittir.

Standart Ölçü Birimleri

µ (mikro)        : değer x 10⁻⁶

m (mili) : değer x 10 ⁻³

k (kilo) : değer x 10³

M(mega) :değer x 10⁶

Bütün bunları bilmek enerji tüketimindeki farkındalığı artıracak ve özellikle ürün seçiminde kullanıcıların tercihlerini daha isabetli yapabilmesine olanak sağlayacaktır. Özellikle elektrik faturalarında kullanılan ölçü birimi genelde kWh’dir. Yani saatte kullanılan enerji miktarıdır ve bulunulan zaman diliminde belirlenmiş olan birim fiyat ile çarpıldığında elektrik faturasına yansıtılacak olan tüketim bedeli öğrenilmiş olur.