Alkali Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bayanların en çok sorunlarından birisi nasıl diyet yapabilirim. Önemli olan zayıflamak değildir bayanlar önemli olan sağlıklı zayıflayabilmek. Bunun içinde doğru yöntemler ile hareket etmeniz gerekir.  Besinlerin alkali m yoksa asidik mi nasıl anlarım diyorsanız ph derecelerini bilmeniz gerekir. Asidik besinler sağlığı tehdit eder.

Alkali Diyeti Nedir ? Nasıl Hazırlanır ?Alkali diyeti için besinlerin alkali olması önemlidir. Alkali diyeti 3-4 hafta süren bir diyettir. Bu diyeti yaptıkça hem sağlığınız düzene girmiş olacak hem de formunuz. Birkaç gün içinde zararlı besinler vücut atılmış olacaktır. Alkali listesinden istediğiniz diyet listesini yapabilirsiniz.  Diyet içinde yüzde 80 tüketilmesi gerekenler; salatalık, yonca, brokoli, siyah turp kırmızı turp, maydanoz, buğday çimi, soya filizi, kırmızı biber, ıspanak, karahindiba, ıspanak, Mimalaya tuzu, pazı, kekik, nane, ısırgan otu, zerdeçal, zencefil, çörek otu. Bunlar içinde yüksek alkali olanlardır. Orta düzeyde alkali olan marul, pancar, sarımsak, havuç, domates, su teresi, roka, kara lahana, kuru soğan, limon, ay çekirdeği, susam, keten tohumu, kabak çekirdeği, kuru fasulye, soya fasulyesi, zeytinyağı. Hafif alkali olanlar; enginar, taze bezelye, patates, bakla, mantar, karpuz, kavun, bulgur, erik, kiraz, çilek, kuş üzümü, baharatlar, kişniş, fesleğen, böğürtlen, ahududu, ,keçi sütü, soya peyniri, mercimek, taze soğan, şalgam, kuşkonmaz, dolmalık biber, Brüksel lahanası, Trabzon hurması, bal kabağı bunlar bolca tüketilecek alkali yiyeceklerdir.

Bunlar ile kendinize güzel bir diyet listesi hazırlayabilirsiniz. Diyet içinde yüzde 20 asidik besinler tüketilmelidir. Bunlar da; kestane, fıstık, ayçicek yağı, tereyağı, kestane, portakal, incir, kayısı, balık, kızılcık, ceviz, yer fıstığı, ananas, muz, peynir, çikolata. Bunlar ile kendinize artık liste hazırlayabilirsiniz.

Diyetiniz hazır mı ?

Fitonya

Fittonya çiçeği olarak da bilinen bu çiçek aynı zamanda ; Fittonia Argyroneura ismi ile de bilinmektedir. Fitonya Çiçeğinin anavatanı Peru olmakla birlikte son derece çok hoş bir görüntüye sahiptir. Yapraklarının rengi yeşil, çiçekleri ise sarı renklidir.

Bu çiçeğimizde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi güneş ışığından hoşlanmaması ve gelişimi sırasında gölgelik olan alanları sevmesidir. Nem dengesi ise özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur. Nem dengesini çok iyi ayarlamak gerekir ve olması gereken nem oranı da %75 dir.15 derecenin altındaki sıcaklıkta hemen bozulmakla birlikte kış aylarında çiçeğin korunması gerekmektedir.

Toprak karışımı yaparken kesinlikle eşit miktarlar kullanılmalı ve toprak seçiminde de kum, tınlı toprak ve turba karışım hazırlamak gerekmektedir. Bu karışım yeterli gelmektedir.

Saksı değişimleri ve çiçeğin sulama işleminde de bazı püf noktalar mevcuttur. Özellikle her yıl 3 defa ve nisan ayında yapılan değişim ile çiçekleriniz daha sağlıklı olur. Kış mevsiminde özellikle aralık ayında ve ocak ayında su miktarı azaltılmalıdır. Fazla su yapraklarının küsmesine ve çiçeğinizin bozulmasına neden olur. Çiçek sevgi ve emek işidir.

Çiçek yetiştirmek isteyen ve bu işi hobi olarak yapacak olan kişiler için de doğru bir seçimdir.