RFID Etiket Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Radyo frekansı ile tanımlama yöntemi olarak ifade edilen, nesneleri otomatik tanımlama sistemi rfid’tir. Bu otomatik sistem sayesinde veriler toplanmakta, toplanan bu veriler bilgisayar sistemlerinde kullanılmaktadır. Rfid etiket kullanımının amacı, verimliliğin artması, veri giriş hatalarının azaltılması, el ile yapılan sayma işlemlerinin kullanılmaması olarak görülmektedir.

Rfid Etiket FiyatlarıNesneleri, radyo dalgalarının kullanılarak tanımlanması için geliştirilen teknoloji, rfid olarak bilinmektedir. Bir antene bağlanmış olan mikroçip içerisine, kayıt işlemini gerçekleştirecek bilgiler eklenerek, tanımlama belirgin hale getirilmektedir. Anten, çipin elde ettiği tanım bilgisini okuyuculara iletilmesini sağlamaktadır. Okuyucular ise, rfid etiketinden alınan radyo dalgalarını, dijital bilgi şekline çevirmekte ve bu bilgilerin bilgisayar sistemlerine aktarılmasını ve yararlı bir hale getirilmesini sağlamaktadır.

Rfid teknolojisi, genel olarak ürün takip sistemlerinde, hasta takip sistemlerinde, bilet kontrol sistemlerinde ya da tam anlamı ile yaşamın her alanında kullanılmak ile birlikte, tüm sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayarak sektörlere hız ve işlemlerinde kolaylık sağlamaktadır.

 

Rfid Etiketlerin Kullanım Kolaylıkları

El terminali olarak bilinen rfidler, antenleri sayesinde ürün hareketlerinin takibini kolaylık ile yapabilmektedir. Barkod etiketi okuma işlemini, rfid okuma işlemlerine çevirmekte ve bu sayede üretim sürecinin takibi kolay hale gelmektedir.

Barkod sistemleri verimli ve ucuz olarak görülse de, rfid etiket kullanım kolaylıkları ve hızları ile barkodların yerini alacak gibi görülmektedir. Etiketlerin en belirgin ve barkodlardan ayrılan özelliği, mikroçip içerisinde saklanmakta olan seri numaralarının eşsiz olmasıdır. Yani dünyanın her hangi bir yerinde o seri numarasının başka bir eşi bulunmamaktadır. Bu neden ile ürün kontrol ve takip sistemlerinde rfid kullanımı kaçınılmaz bir hale gelmektedir. Barkod tarama sistemindeki işçilik kayıplarının ortadan kaldırılması, idari hataların engellenmesi, sevkiyat hatalarına engel olunması rfid tercihinde önemli rol oynamaktadır.

 

Rfid Etiketlerinde Kullanılan Teknolojiler

Rfid okuyucular, rfid antenler, rfid etiket yazıcılar ve rfid el terminalleri rfid teknolojisi tarafından kullanılan teknolojiler olarak bilinmektedir. Günümüzde rfid etiket sistemini kullanan birçok firma yer almaktadır. Firmalar bu teknolojiyi, tedarik zincir yöntemlerinde ve depo otomasyon sisteminde kullanmayı tercih etmektedirler. Mal takibi, ziyaretçi takibi, personel takibi gibi başlıklar rfid sistemlerinin genel başlıklarıdır.

Motorola Mc75

Kullanıcıların mobil ihtiyaçları dikkate alınarak özel olarak dizayn edilmiş bir ürün olan Motorola MC75 bir çok özelliği bünyesinde bulunduran bir üründür. Gerek taşınabilir  özellikte bir bilgisayar, mobil telefon, resim ve video yakalayabilme özellikleri, gerekse toz ve su geçirmeme özelliği Motorola MC75’in dikkat çeken özellikleri arasında yer almaktadır. Bu özellikleri Motorola MC75’e aynı kategoride yer alan diğer ürünlere göre daha çok tercih edilen bir ürün olmasını sağlamaktadır.

motorola mc75

Motorola El Terminali Darbelere Dayanıklı Mı?

Endüstriyel faaliyetler için tasarlanan bir ürün olan Motorola MC75 oldukça sağlam bir yapıya sahip olup özellikle düşmeye ve darbelere karşı özel olarak imal edilmiştir. Sahip olduğu VGA ekranı görüntü kalitesi ve performansı ile kullanıcılara önemli bir kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca ekran genişliği de bir diğer kullanım avantajı olarak göze çarpmaktadır.

Bünyesinde bulundurduğu GPS teknolojisi sayesinde kullanıcı lokasyonunun kolaylıkla belirlenebilmesini sağlamakta, bu sayede mevcut yere hemen erişilebilmektedir. Motoroloa MC75 el terminalinin mevcut bulunan 3G özelliği sayesinde veri aktarımı sınırsız olan modellerinin haricinde bluetooth ve WLAN gibi mesafelerde veri aktarımı sağlayan modelleri de bulunmaktadır.

Motorola MC75 El Terminali Teknik Özellikleri

Motorola MC75 el terminalinin WLAN, RS232 ve USB bağlantı özellikleri yanı sıra sahip olduğu 128 MB RAM ve 512 MB flash bellek özelliği önemli teknik özellikleri arasında yer almaktadır. 15.24 cm (L) * 8.4 cm (W) * 4.4 cm (D) ebatlarında bir el terminali olan Motorola MC75 el terminali 640 * 480 trasnfelctive color 3.5″ full VGA backlight ekrana sahip olup, XScale PXA270 624 MHZ processor işlemciyi bünyesinde bulundurmaktadır. 422 gr ağırlığında olan Motorola MC75 el terminali -10 C ila +50 C çalışma ısısına sahip bir el terminalidir. Microsoft Windows Mobile 6.5 işletim sistemine sahip olan Motorola MC75 el terminali numeric , AZERTY, QWERTZ, QWERTY, DSD (opsiyonel) tuş takımlarına sahip olup, 3 megapixel kamerası bulunmaktadır.

Tsc Barkod Yazıcılar

TDP-345 TSC’ nin masaüstü barkod yazıcılarındandır. TDP-345 etiket yazıcı direkt termal yöntemi ile baskılar yapar. Bu baskı yönteminde şerit sarf malzemesi kullanılmaz. Bu sebeple TDP-345 yalnızca termal etiket ürünlerinde kullanıma uygundur. İki farklı seviyede çözünürlük sunan barkod yazıcı 203 dpi ve 300 dpi çözünürlükte baskılar yapabilmektedir.

345 barkod yazıcının baskı yapabildiği etiket genişliği en fazla 106 mm iken baskı yapabildiği etiket uzunluğu 1016 mm’ dir. Etiketlerinizi 178 mm/ sn hızla yazdırırken kolay kullanımı, etkili ve sorunsuz çalışmasıyla son derece kaliteli bir baskı hizmeti sunar. Barkod yazıcıyla bağlantı kurmak konusunda sorunla karşılaşılmaz. Çünkü seri, paralel ve USB bağlantı tipleriyle hızlı bağlantılar gerçekleştirebilirsiniz. Sade ve şık bir görünüme sahip olan TDP-345′ in tasarımı görselliğinin yanı sıra işlevselliğiyle de kullanımını pratik hale getirir. Kaliteli çift katmanlı kasası barkod yazıcınızı dış etkenlere karşı koruyarak ömrünü uzatır. 4 MB flash belleğe ve 8 MB SDRAM’ e sahip olan TSC TDP-345′ in ağırlığı 1.9 kg’ dır. TSC’ nin kompakt masaüstü yazıcılarından bir diğeri ise TDP-247′ dir.

TDP-345 gibi 247 de direkt termal baskı yöntemi ile çalışır. Bu yöntem ile termal etiketlere baskı yapar. Barkod yazıcının 203 dpi çözünürlükle yaptığı baskılar son derece kaliteli olup çok iyi bir baskı hızına sahiptir. 178 ips baskı hızına ulaşan TSC TPD-247 108 mm genişliğinde etiketleri 2286 mm uzunluğa kadar basabilmektedir. Barkod yazıcıyla bağlantı kurmak için seri, paralel, USB bağlantı tipleri elverişlidir. Yazıcı şık ve özgün bir tasarıma sahip olup sağlam bir kasaya sahiptir. Bu güçlendirilmiş dış yapısı sayesinde darbelere karşı dayanıklıdır. 1.9 kg ağırlıktaki TPD-247 barkod yazıcının boyutları 200 mm X 164 mm X 240 mm’ dir. Ürün hafıza konusunda da oldukça yeterlidir. TSC TPD-247 barkod yazıcı 4 MB flash belleğe ve 8 MB SDRAM’ e sahiptir. Ürünün uyumlu olduğu barkodlar ve 2d kodlar şunlardır: Code 39, Code 39C, Code 93, Code 128 UCC, Code 128, Code 11, Codebar, EAN-8, EAN-13, EAN-128, UPC-A, UPC-E, EAN ve UPC 2(5), MSI, ITF, Plessey, Postnet, RSS; DataMatrix, PDF 417, Maxicode, Micro PDF 417, QR Code.

En Ucuz Barkod Yazıcı

En Ucuz Barkod Yazıcı (CMT B 452 barkod yazıcı) günümüzde hemen her alanda ihtiyaç duyulan barkod yazıcıları arasında yerini almaktadır. Yalnızca 169 dolara sahip olacağınız bu cihaz ile barkod yazdırma işlemlerinizi seri ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Cihaz ekonomik olmasının yanı sıra uzun ömürlü kullanılabilirliği ile de sizlere uzun dönemli bir tek seferde yapacağınız bir yatırım imkânı sunmaktadır. Cihazın birçok işlevsel özelliği olmakla birlikte en iyi performansı da yazdırma işlemine yansıtmaktadır. 300 metrelik ribon kapasitesiyle %50 ye yakın ribondan tasarruf sağlayarak etiket ve barkod yazdırma işlemlerinizde baskınızın uzunluğu kesintisiz olarak 127mm ye kadar çıkmaktadır.

Cihazla saniyede maksimum ulaşacağınız baskı hızınız 127mmdir. Cihazdaki standart arabirim bağlantı tipleri RS232C, PARALEL VE USB (USB(1.1) dir. Ayrıca isteğinize bağlı olarak LAN bağlantı türünü de seçebilirsiniz. Ayrıca baskınızın genişliğini 108mm ye kadar kendiniz ayarlayabilmektesiniz. Bu fonksiyonel özellikli barkod yazıcı direkt termal (ribonsuz yazdırma) ve termal transfer(ribonlu yazdırma) olmak üzere iki çeşit baskı yöntemiyle de en hızlı şekilde çalışmaktadır. Bu iki baskı yöntemiyle de 203dpi de yüksek çözünürlük kalitesi elde edebilirsiniz. 8 MB Flash ve 16MB SDRAM hafızaya sahip olan cihazda bilgisayarınızda tasarladığınız etiket ve barkod işlem dosyalarınızı rahatlıkla depolayabilir ve istediğiniz an yazdırmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Yapacağınız işlemlerinizi en pratik ve kolay yolla halledebileceğiniz gibi masa üstü çalışma alanlarınızda sizlere yerden de tasarruf sağlayarak kaliteli bir çalışma zamanını oluşturmanızda yardımcı olmaktadır. Sizler de En Ucuz Barkod Yazıcı (CMT B 452) işlevsel özelliklerinden yararlanmak için satış danışmanlarımızla irtibata geçebilir ve yazıcı hakkında detaylı bilgi edinerek siparişlerinizi verebilirsiniz.