Kurşun Kalemin Ucu Neyden Üretilir?

Bilindiği üzere ilkokuldan itibaren her öğrencinin, gerek kolay kullanımından dolayı, gerekse ucuz olmasından dolayı öğrenim hayatı boyunca kullandığı kurşun kalemin ucu kurşundan mı yapılır?

Bu soru, özellikle öğrenciler olmak üzere pek çok kişinin aklında yer ederken, cevabı oldukça şaşırtır. Kurşun kalemin ucu kurşundan yapılmamaktadır. Peki, kurşun kalemin ucu neyden üretilir?

Kurşun Kalemin Ucu Neyden Üretilir

Eski zamanlarda bu iş için kömür gibi iz bırakıcı özelliği olan maddeler kullanılırken, günümüzde kurşun kalemin ucunun yapılmasında kullanılan maden, kırk ayrı maddenin bir araya getirilmesiyle oluşan “grafit” madenidir. Grafit madenine kil katılarak sertleştirilir ve bu şekilde kurşun kalem ucu elde edilir. Genel olarak Kuzey Amerika, Meksika, Avusturya, Sri Lanka bölgelerinden çıkarılan bu maden, işlenerek kurşun kalemin ucu haline getirilir.

Peki, kurşun kalem kurşundan yapılmıyorsa niçin ismi kurşun kalemdir? Bunun sebebi ise, 16. yüzyılda grafit madenini bulan İngiliz bilimcinin, onun bir kurşun olduğunu düşünmesidir. Ancak zamanla grafit madeninin kurşun değil bir çeşit karbon olduğu ortaya çıkmıştır ancak ismi kurşun kalem olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Bilgi içinde yayınlandı