KARGO ETİKETİ

Kargo ile kişiler akla hayale gelmeyecek bir gönderiyi bir yerden başka bir yere gönderebilmektedirler. Durum böyle olunca lojistik firması taşıma ve ulaştırma sırasında gerekli alan tesis ve sistemi kurarak aldığı gibi teslim etmeyi amaçlar. Kişiler; yiyecek malzemeleri, giyecek, elektronik, sanayi malzemeleri, kâğıt evrak malzemelerini ve daha akla gelebilecek birçok gönderiyi kargo firmasına teslim ederler, durum böyle olunca firma gerekli önlemleri almak ve bunu tüm ekibe etiketler yardımı ile en baştan, sadece paket üzerindeki etiketler yardımı ile yaymak durumundadır. Örneğin yumurta gönderisinde bulunulduğu düşünüldüğünde; normal etikette gönderen ve alıcı isimlerinin yer aldığı etiketin yanında hassas ve kırılganlığı simgeleyen kendinden yapışkanlı etiketleri, bozulabilir kargo etiketi ve ısı aralık etiketi gibi görsel etiketler kullanılmaktadır.

Kargo etiketleri. Lojistiğin kabul, nakliye, yerleştirme, çapraz sevkiyat, toplama, teslim, tahsilât ve faturalama kısımlarında baştan sona kullanılmak olan etiketlerdir.

Taşınacak gönderiler çeşitli olmasına rağmen, her tür malları alma, envanter yönetimi, iş-ilerleme ve ürün varlık-izleme gibi durumları etiketler üzerinde barkod bilgilerini baştan sona takip etme imkanı da sunar.

Kabul aşamasında etiketler için iade işlemi olur. Çapraz sevkiyatta ise etiket kullanımı sayesinde taşımayı aza indirerek stok dönüşünü hızlandırmış olur.

Envanter konumda ise uzaktaki etiketlemelerde barkod etiketler sayesinde hataları azaltır. Yerleştirme aşamasında ise barkodu okutarak uzak bölgeleri en başa sıralama kolaylığını hızlıca sunar. Toplama kıskımda hareket ettirilen paketlerin ne şekilde taşınacağı bilgisini verir.

Sevkiyat etiketleri ise üzerindeki seri numaraları sayesinde malların takibini sağlar