Karekod Barkod Nedir

Son yıllarda kullanımı gittikçe artan bir barkod sistemi bulunmaktadır. Bu sistem, karekod denilen bir barkod sistemdir. Peki, bu yaygınlaşan karekod nedir?

Karekod, bir barkod sistemidir. Sıradan ve tek boyutlu bilgi depolayan barkodların aksine iki yönlü olarak bilgi depolamak için kullanılır. Birçok alanda da bu kodları kullanmak mümkündür. En basit örnekle, sağlık bakanlığı artık her ilacın kutusunda bu kodların olmasını zorunluluk haline getirmiştir. Böylelikle ilaç takibi yapılabilmektedir. Sadece bununla da sınırlı kalmaz. Bununla beraber web sitesi gibi şeylerin tanıtımı yapılabilmektedir. E-mail veya SMS gönderilebilmektedir. İndirim kuponu veya benzeri şeylerin üzerine bastırılarak kuponun doğruluğu sağlanabilir. Daha birçok alanda bu kodları kullanmak mümkündür. Elbette ki bu karekodları okuyacak bir de sisteme ihtiyaç vardır. Bu okuyucuları mağazalar, marketler, eczaneler bulundurmaktadır. Bu sistemi kullanmak isteyen herkes de bu okuyucuları edinmelidir. Bu kodları sadece okuyucu makineler değil akıllı cep telefonları da okuyabilmektedir.

Eğer siz de karekod barkod ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız 2dkarekod.com isimli sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bilgi içinde yayınlandı