Karabük Gezilecek Görülecek Yerler

Türkiye, her bölgesinde onlarca tarihi ve doğal güzellik barındıran zengin bir ülkedir. Bu güzel ülkeyi yurtdışından dahi görmeye gelen milyonlarca yabancı turist her detayı bilirken, bizlerin daha az bilgi sahibi olması kabul edilemez bir durumdur. Gezecek olalım ya da olmayalım, ülkemizin tarihi ve doğal zenginliklerini bilmek hepimizin vazifesi olan bir durumdur. Ancak her köşesi görülmeye değer bu cennet ülkeyi mümkün olduğunca gezip farklı bölgelere ziyarette bulunmak hem ufkumuzu açacak, hem de kısa süre içinde yepyeni, ilgi çekici kültürlerle tanışmamızı sağlayacaktır. Doğu, Batı, Karadeniz, Akdeniz ya da İç Anadolu; her bölgede görülmesi gereken onlarca değerin varlığı, büyük bir araştırmayı da beraberinde getirecektir. Bir tur vasıtasıyla ya da kendi başınıza olsun, herhangi bir şehri ziyaret etmeden önce internet üzerinden ya da yazılı kaynaklardan detaylı bir araştırma yapmanız, hem gezi öncesinde hem de gezi sırasında size büyük fayda sağlayacaktır.

Ülkemizin tarihi güzellikleri genellikle doğu ya da batı bölgelerinde bilinse de Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri de bu konuda öncü durumdadır. Özellikle sivil mimari konusunda akla gelen ilk yer Safranbolu, içinde barındığı şehir olan Karabük’ü de ziyaret edilir ve görmeye değer hale getirmiştir. Karabük’e, özellikle de Safranbolu’ya birçok tur aracılığıyla ulaşabilir ve detaylı olarak gezebilirsiniz. Ancak kendi imkanlarınızla gezmek istiyorsanız önceden detaylı bir araştırma yapmalı, yazımızı okuyarak nereleri görmeniz gerektiğini öğrenmeli ve ona göre bir gezi planı oluşturmalısınız. Eşsiz mimarisiyle, doğal ve tarihi güzellikleriyle size kucak açan Karabük, mutlaka uğramanız gereken bir şehir.

Karabük, Safranbolu’yla anılmasının yanı sıra demir-çelik fabrikası nedeniyle sanayi açısından da oldukça büyük öneme sahiptir. Bu önemi yansıtması için Karabük’te açılan Demir Çelik Sanayi Müzesi, bölgenin bu konuda ne kadar köklü bir tarihe sahip olduğunu anlamak açısından büyük bir önem taşır. Bunun yanı sıra Batı Karadeniz’in 1999 metreyle en yüksek tepesi olan Keltepe’de bulunan yapay gölet Eğriova Göleti de Karabük’te görülmeye değer güzelliklerden biri olarak bilinir.

Karadeniz dendiğinde akla gelen alanlar olan yaylaların bir örneği de Karabük’te bulunmaktadır. Sorgun Yaylası, Yenice Ormanları’nda açık bir kısımda bulunmaktadır. Dik kayalıklarla farklı bir görünümü olan Sorgun Yaylası, kamp kurmaya elverişli olmasıyla beraber yeşilin ve oksijenin zirveye ulaştığı harika bir alan. Sorgun Yaylası’nın özelikle yaz aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Karabük’ün birçok doğal ve tarihi güzelliği Safranbolu ilçesi içerisinde yer almaktadır. Öncelikle kendine özgü mimariye sahip evleriyle meşhur olan Safranbolu’daki bu harika yerel dokuyu keşfetmek, Karabük’e gelen herkesin önceliği durumunda. Geleneksel Safranbolu Evleri ve eşsiz sokak dokusu, ziyaretçilerini adeta büyülüyor. Evlerin bir kısmı otel ve restoran olarak kullanılırken bir kısmı da müze ya da ziyarete kapalı olarak, özel kullanıma ait biçimde değerlendirilmiş. Bu dokuda yer alan en önemli ve en nitelikli evlerden bir tanesi de Mümtazlar Gezi Evi’dir. Geleneksel Safranbolu Evleri’nin en güzel örneklerinden olan bu ev, 1888 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar korunmuştur. Bunun yanı sıra geleneksel evlerin arasında bulunan Köprülü Mehmet Paşa Camii, göz dolduran mimarisiyle size Safranbolu’da bulunmanın eşsiz zevkini yaşatıyor.

Karabük’e gidip de Safranbolu’yu ziyaret eden herkesin en çok zevk aldığı yerlerden bir tanesi de Hıdırlık Tepesi’dir. Safranbolu’nun Kastamonu tarafından girişinde bulunan yüksek yer Hıdırlık Tepesi, Safranbolu’yu önünüzü kesen hiçbir engel olmadan izlemenizi sağlayan harika bir yerdir. Karabük ve Safranbolu ziyareti için niyetlendiyseniz burayı rotanızın ilk sıralarına koymanızı tavsiye ederiz.

Karabük, yalnızca sivil mimarisi ve doğal güzellikleriyle değil, antik alanlarıyla da öne çıkan bir şehir. Bu nedenle Karabük ziyareti yapacak olanların planlarına Hadrianapolis Antik kentini mutlaka eklemeleri gerekiyor. Bunun dışında İncekaya Su Kemeri ve Kanyonu, Safranbolu Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu Yemeniciler Çarşısı Arastası ve Yazıköy de Karabük’ün görülmeye değer yerleri arasında yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.