HASTANE ETİKETİ

Sağlık kuruluşlarında bulunan izlenebilirlik ve geriye dönük takip sistemi içerisinde önemli bir yer tutan etiketler, sitemin işleyişinde büyük bir öneme sahiptir.10 yıl gibi bir süreye yaklaşan hastanelerde etiket kullanım süresi ilk başlarda birtakım sıkıntılar yaşatsa da şimdilerde oldukça seri ve kolay bir takip sistemi yaratmaktadır.

Hastanın güvenliği başta olmak üzere personelden de fazla verim almak adına hastane etiketleri kullanılmaktadır.

Özellikle hastanelerde kullanılan etiketlerin kişilerin ellerinde veya çanta yada dosyalarında çok haşır neşir olmasından dolayı ISO belgesine sahip etiketler piyasada yer almaktadır. Konu kişi sağlığı olduğunda kullanılan etiketin kalitesi de göz ardı edilmemelidir. ISO belgesine sahip etiketler, diğer etiket gruplarına göre sadece % 10 dolaylarında maliyet artışı göstermektedir.

Etiketler Hastane yönetimine zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

Hastanelerde kullanılan etiket çeşitleri örnekler ise Hasta kimlik etiketleri, Kan torbası tahsis etiketleri, Laboratuar numune etiketleri, tıbbi kayıtlar etiketleri, Eczane etiketleri, personel kimlik etiketleri ve Malzemelerin tedarik zinciri yönetimi etiketleri olarak kullanılırlar.

Kan transfüzyonu etiketi, kan grupları üzerindeki etiketler sayesinde bilinir. Yanlış bilgi sayesinde hastaya verilen kan ölüme neden olabilir. Bu sayede bu riskin önüne geçilebilir

Basılı barkod etiketi sayesinde tıbbi kayıtların hepsini benzersiz olarak tanımlama, izleme ve güvenilir bir bilgi sitemi oluşturur.