HAL ETİKETİ

Sürekli değişen ve gelişen yasalara göre pazarlarda etiket uygulama zorunluluğu 31.12.2016 yılında tamamlanması bekleniyor. Bu sebeple pazarlarda satış yapılan sebze ve meyvelerin ilk çıkış yeri olan hallerde de durum bu şekilde gerçekleşecektir. Kullanılacak olan etiketlerin üzerinde ürüne ait fiyat, logo, cinsi, ürün adı yetiştiği bölgenin adı gibi bilgilerin yer alması sağlanacaktır.

Bu aşamada devreye girenler; etiket üretimi yapan etiket firmaları olacak ve istenilen kalitede ve sayıdaki etiketi hal esnafına sunacaklardır.

Hal ortamında genel de soğuk hava depoları bulunmaktadır. Kalan ürünler daha önceden halde bulunan ve bozulma riski olan hassas ürünler depolarda muhafaza edilir. Bu depolara giren ürünlerin etiketlenerek saklama süresi gerçekleşir. Bu şartlara en iyi ayak uydurabilen etiket türü ise +4c nin altındaki soğuk havalarda saklanması gereken ürünler için üretilmiş olan deepfreeze etiketleri olmaktadır. Plastiğin en dayanıklı maddesinden oluşan her ebatta üretilebilen etiketleri tercih edilebilir.