Fitonya

Fittonya çiçeği olarak da bilinen bu çiçek aynı zamanda ; Fittonia Argyroneura ismi ile de bilinmektedir. Fitonya Çiçeğinin anavatanı Peru olmakla birlikte son derece çok hoş bir görüntüye sahiptir. Yapraklarının rengi yeşil, çiçekleri ise sarı renklidir.

Bu çiçeğimizde dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi güneş ışığından hoşlanmaması ve gelişimi sırasında gölgelik olan alanları sevmesidir. Nem dengesi ise özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur. Nem dengesini çok iyi ayarlamak gerekir ve olması gereken nem oranı da %75 dir.15 derecenin altındaki sıcaklıkta hemen bozulmakla birlikte kış aylarında çiçeğin korunması gerekmektedir.

Toprak karışımı yaparken kesinlikle eşit miktarlar kullanılmalı ve toprak seçiminde de kum, tınlı toprak ve turba karışım hazırlamak gerekmektedir. Bu karışım yeterli gelmektedir.

Saksı değişimleri ve çiçeğin sulama işleminde de bazı püf noktalar mevcuttur. Özellikle her yıl 3 defa ve nisan ayında yapılan değişim ile çiçekleriniz daha sağlıklı olur. Kış mevsiminde özellikle aralık ayında ve ocak ayında su miktarı azaltılmalıdır. Fazla su yapraklarının küsmesine ve çiçeğinizin bozulmasına neden olur. Çiçek sevgi ve emek işidir.

Çiçek yetiştirmek isteyen ve bu işi hobi olarak yapacak olan kişiler için de doğru bir seçimdir.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.