FİDAN ETİKETİ

Bitki ve meyve yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız işe iyi ve kaliteli fidan seçimi ile başlamalısınız. En başta doğru ve kaliteli cinse ait fidan tercihi yapmalısınız.

Fidan seçimi yapılırken bakılması gereken ilk durum fidanın sertifikalı olup olmadığı durumdur. Bu yüzden mutlaka etiketli fidan alınması gerekmektedir. Çünkü etiketli fidanlar kanunen etiket gerektiren ve etiket üzerinde gerçek ve doğru bilgilerin yer alması gerekmektedir. Buradan kolaylıkla sertifikalı olup olmadığı bilgisine ulaşabilirsiniz.

Durum böyle olunca bitkiler için kullanılabilen etiket türlerini bilmek ve fidan ve peyzaj işi ile uğraşan birçok yetiştirici fidan etiketine ihtiyaç duymaktadır. Etiketler fidan kimliğini ortaya koyan fidana herhangi bir zarar vermeden kolaylıkla takılıp asılabilen ayarlamalı bilek etiketleri gibi kordonlu ve plastik maddeden üretilmektedir.

Fidan ve bitkilerin bulundukları alanlar açık hava koşulları olduğu için fidanlarda kullanılacak olan etiketlerde bu koşullara ayak uydurabilen türdeki etiketler olmalıdır.

Diğer fidan etiketi olarak bahsedebileceğimiz etiket türü ise tabela tarzında yer alan etiketlerdir. Tabelalar yere sabit olmak üzere içine plastik yapışkanlı etiket sayesinde bitkiye ait olan tüm kimlik bilgilerinin yanı sıra tohumdan meyve ve depolama aşamasına kadar gerekli tüm bilgileri aktaran bir tabaka şeklindeki fidan tabela etiketidir. Bu etiketlerde detaylı olarak bitkinin ıslah tarihi, türleri, özelliği, çoğaltma şekli, yer ve toprak istekleri, bakım işleri, hasat ve depolama koşulları gibi baştan sona fidanın bilgileri aktarılır.