FİDAN ETİKETİ

Fidan etiketleri, fidanların kimlik bilgilerini üzerine asan ve her kişinin bu bilgileri okuyarak kolayca fidan veya bitki hakkında doğru bilgiye ulaşabileceği bir etiket şeklidir.

Fidan ve bitkiler genelde açık mekanlarda ve çeşitli çevreler etkilerin yer aldığı bir ortamda bulunduğu için kullanılacak olan etiketin kalitesi ve yapış ıda bu ortama ayak uydurabilen, gayet dayanıklı bir etiket olmak zorundadır. Aksi halde etiket yağmur kar yada güneşin etkisinden dolayı deforme olup bozulacaktır. Genel anlamda fidan etiketleri olarak kullanılan etiketler Termal transfer baskılı etiketlerdir.

Fidanlarda kullanılan Termal transfer etiketlerin özellikleri; güneşe, neme soğuğa ve sıcak etkenlere meydan okuyan, kolayca deforme olmayan bir etikettir. Yüzeyi koruyucu lak ile kaplanmış yapışkanlık derecesi oldukça kuvvetli kolaylıkla sökülmeyen bir yapıya sahiptir. Polyester katkılı yâda vinil maddesinden üretilirler. Suyu içerisine geçirmeyen bir türdür. Üzerindeki baskı yöntemi ribon baskı olduğu için üzerindeki yazılar kolayca silinmez, nedeni ise dış mekân etiketleri için baskı esnasında yüzey tutuculuğu yüksek ribonlar kullanılmaktadır.

Fidan etiketleri olarak kullanılan bu etiketlerin kullanıldığı ortamlar genelde yağmurlu, esintili, çamurlu, karlı veya güneşli yâda nemli ve rutubetli ortamlar olabilmektedir. Herhangi bir insan yâda hayvan tarafından gelebilecek darbelere karşı oldukça dayanıklı etiket türüdür. Bu sayede hiçbir tereddüt edilmeden gereken bilgileri tüm kötü koşullarda bile fidan veya bitki üzerinde bulundurmanız mümkün olabilmektedir