Father

Francis Ford Coppola 1939 yılında dünyaya gelmiştir. İtalyan göçmeni bir ailenin çocuğudur. Küçükken geçirdiği felç hastalığı sebebiyle yaşıtları gibi koşup oynama imkanını az bulmuştur. Bu sebeple, 10 yaşına kadar kendi yaptığı kuklalarla oynamıştır. 10 yaşından sonra babasının 8 mm ‘lik kamerası ile etrafı kaydetmeye başlamıştır. Hayatının ilerleyen zamanlarında Roger Corman ile tanışmasından sonra amatör düzeyde kameramanlık yapmaya başlamıştır. Coppola kendi sahne dekoratörü Eleanor Neil ile evlenmiş üç çocuğu olmuştur.

Yaşamının ilerleyen zamanlarında kendi film şirketini kurmuştur. 1972 yılına kadar ünü duyulmamış bir yapımcı ve yönetmendir. 1972 yılında efsane film Father yönetmenliğini yapmıştır.

Kendisi yapımcı, yönetmen ve aktristir. Asıl ününü yönetmenliği ile duyurmuştur. Francis Ford Coppolla birçok filme imza atmış, birçok filmde oynamıştır. Hollywood sinemasının öncü isimlerinden birisi olmuştur. Tüm hayatı boyunca kendisi gibi yapımcı olan babasının izini sürmüştür.

 Film Hayatı

Coppola 1972 yılında onu şöhret yapan filmi The God Father (Baba) ile ünlenmiştir. Film üçleme şeklindedir. Coppola’nın bu filme dair en önemli özelliği İtalyan mafyasını Amerika’da yaşatmıştır. Tabi bunda kendisinin İtalyan göçmeni bir aileden gelmesinin etkisi mutlaktır. Coppola Al Pacino ve Marlon Brando gibi usta isimlerle çalışmıştır. Coppola’nın hayatındaki en önemli filmdir. Baba filminin gölgesinde kalan diğer önemli filmi ise Apocalypse Now isimli filmidir. Bu filmde ise Vietnam savaşı ve çevresinde gelişen olaylar anlatılır.

Coppola altı defa Oscar, dört defa Altın Küre ve iki defa da Cannes Film Festivali ödülünü almıştır. Hayatının birçok aşamasında yönetmenlik, yapımcılık ve oyunculuk yapmıştır ama bu filmleri kadar üne kavuşamamıştır. Diğer filmlerinden örnek verecek olursak: Twixt, Tetro, New York Üçlemesi, Caz Dünyası, Siyam Balığı, Taş Mezarlar, Dracula, Supernova… gibi sıralayabiliriz.

TV içinde yayınlandı