Ensest İlişkiler Yaşayan Aileler De Çocuğun Psikolojisi Nasıl Etkilenir

Aralarında kan bağı bulunan çekirdek aile içinde yaşanan çarpık ilişki olarak tanımlanan ensest ilişki, binlerce yıldan beri irmik toplumda var olan ilişki türüdür. Tarihe baktığımızda özellikle kraliyet ailelerinde saf kanı korumak adına ensest ilişki teşvik edilmiştir. Bununla birlikte mitolojik hikâyelerde konu olan bazı tanrılar da ensest ilişki ürünüdürler. Ensest ilişki daha çok baba-kız, baba-oğul, anne-oğul, kız kardeş- erkek kardeş arasında görülmektedir.

Ensest İlişkinin Psikolojik Etkileri

Bender ve Blan, Kempe ve Roscovsky gibi araştırmacılara göre ensest ilişkinin psikolojik olarak zararı yoktur; ancak birçok araştırmacı ve gözlemci ensest ilişkilerin ileriki dEnsest İlişkiler Yaşayan Aileler De Çocuğun Psikolojisi Nasıl Etkilenir önemlerde fiziksel, psikolojik ve sosyolojik travmalara sebep olduğunu ortaya koymuşlardır. Ensest ilişki zamanla daha çok çocuk odaklı incelenmeye başlanmış ve çocuk istismarı olarak kaynaklardaki yerini almıştır.

Her çarpık olayda olduğu gibi ensest ilişkilerde de en çok yara alan çocuklar olmuştur. Ensest İlişkiler yaşayan aileler de çocuğun psikolojisi nasıl etkilenir araştırmalarının sonuçlarına göre; parmak emme, tırnak yeme, enüresis ve enkopresis gibi semptomlara rastlanmaktadır. Bunlarla birlikte fobiler, korkular, depresyona bağlı ciddi uyku bozuklukları saptanmaktadır. Kız çocuklarda erkeklerin yanında kendini güvensiz hissetme ve aşırı kaygılı olma halleri tespit edilmiştir. Bu da ileriki dönemde sağlıklı İlişkiler kurma adına negatif etkilere sebep olmaktadır.

Kendilerini güvensiz hissettikleri kişilerin yanında bulantı, kusma, baş ağrısı gibi ani beliren şikâyetler kendileriniEnsest İlişkiler Yaşayan Aileler De Çocuğun Psikolojisi Nasıl Etkilenir göstermektedir. Yine kız çocuklarında ani gelişen kendini beğendirme, işveli tavırlar saptanmıştır. Bu durum da kız çocuklarında erken ergenliğe sebep olmaktadır. Daha büyük ve olayları anlamlandıran çocuklarda suçluluk hissi olduğu saptanmıştır. Kendilerini kirlenmiş hissetmelerine sebep olan bu durum, sağlıklı İlişkiler kurmalarına mani olmaktadır.

Ergen çocuklarda okul hayatında akademik uyumsuzluk, disiplin sorunları ve suça eğilim saptanmıştır. Homoseksüel saldırıya maruz kalmış ergenlerde panik atak durumlarına rastlanmıştır.