Enerji Sektöründeki Yatırımları

Dünyanın ve ülkemizin enerji sektöründeki yatırımları her yıl artarak devam etmektedir. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları yatırımları son yıllarda hız kazanmıştır. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında da Güneş Enerjisi Santrali (GES) ve Rüzgar Enerjisi Santrali (RES) yatırımları ön plana çıkmaktadır. Ülkemizde 2016 sonu itibari ile 800 MW olan GES kurulu gücü, 2017 sonu itibari le 2200 MW seviyelerine ulaşmıştır.

Neden Güneş Enerjisi Yatırımı?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de fosil ve nükleer bazlı enerji üretimi yerine artık yenilenebilir enerji üretimi yoğun olarak desteklenmektedir. Lisanssız güneş enerjisi santrallerinde üretilen 1KW elektriğe 10 yıl boyunca 13,3 dolar cent alım garantisi devlet tarafından verilmektedir. Mevcut durumda tarla-arazi üzerine yapılan GES yatırımlarının 2018 yılı itibari ile başta AVM ve fabrika çatıları ile başlayıp 2019 ile birlikte de konut çatılarında devam edeceği öngörülmektedir.

Güneş Artık Tercih Nedeni?

Güneş enerjisi yatırımlarının AVM ve fabrika çatıları ile başlayıp konut çatıları ile devam edecek olmasının inşaat sektörüne yeni bir hareket getirmesi beklenmektedir. Yeni yapılacak konut, AVM ve iş merkezlerinde entegre güneş enerjisi ile elektrik üretimi artık tercih nedeni olacaktır. Kentsel dönüşüm sözleşmelerinde güneş enerjisinin yer almaya başlaması sürpriz değildir. Özellikle güneş ile üretilen elektriğin ihtiyaç kadarının kullanılıp fazlasının şebekeye satılabilme opsiyonu cazibeyi arttıran en önemli unsurların başındadır.

Yatırımların Önündeki Engeller Neler?

Öncelikli engel mevzuat altyapısıdır. Mevcut mevzuat yapısı çatı yatırımları yapacak bireysel kullanıcılar için fazla regülasyon içermekte olup, 2018 yılı ilk çeyreğinde yapılacak yeni düzenleme ile sürecin çok daha kolay olması beklenmektedir. Bir diğer engel ise finansman olup, yatırımlar için kredi ve leasing araçları yetersiz kalmaktadır. Bankaların yeni finansal araçlar üzerinde önemli çalışmalar yaptığı bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.