Elektronik Eşyalardan Altın Çıkartmak

Bilgisayar gibi elektrikli aletlerin çöpü bile çok değerli. Gün geçtikçe gelişen teknoloji sayesinde cep telefonu ve bilgisayar kullanımı her geçen gün artarken uzmanlar atık olan 1 ton hurda cep telefonundan,4 kiloya yakın maden çıkarıldığını söylüyor.

İletken Madenler Hangileridir?

Okul yıllarınızdan hatırlayacaksınız ki elektriği en iyi ileten elementler gümüş ve bakırdır. Aynı zamanda alüminyum, magnezyum, çinko gibi elementlerin de ısı iletken olma özellikleri her ne kadar iyi olsa da, altın, gümüş ve bakırın doğada bulunma sayıları bakımından bunlar daha değerlidir.

Hangi Aletlerde Element Bulunur?

Çoğu zaman bozuldu diye çöpe attığımız, hurdaya sattığımız elektronik özelliği bulunan aletlerin rağbet görmesinin nedeni, içinde bulunan element miktarıdır. Bilgisayarlar, yazıcılar, DVD playerlar, teypler, tarayıcılar, cep telefonları, ana kartlar, entegreler, motorlar, şarj cihazları, klavyeler ve elektrikli eşya olarak nitelendirdiğimiz birçok hurda alet bugün ayrıştırılarak güçlü madenler elde edilebiliyor.

İlk aşama olarak hurda niteliğindeki aletler toplanıyor. İçerisindeki element bulunan kısımları dikkatli bir şekilde çıkarılıyor. Örneğin bir ana kart içerisindeki gümüş kısım çıkarıldıktan sonra asitler ve birçok kimyasalla birlikte çözümlendikten sonra kâğıt süzgeç yardımıyla süzülüyor. Ve dondurulma işlemi yapıldıktan sonra işlem tamamlanmış oluyor. Ancak bu konuyla ilgili internette bilgi ve video paylaşımı çok az olduğundan ayrıştırma da kullanılan asit ve kimyasallar uzmanlar tarafından belirtilmemiş. Böyle bir durumda direkt olarak akla iki neden geliyor. Birincisi evde deneme yapmak isteyen ve bu işten para kazanmak isteyecek insanlar elbette ki olacaktır. Fakat asit ve kimyasalların ne kadar miktar kullanılacağını bilmez iseniz para kazanayım derken yaralanabilirsiniz ve hatta ölüme yol açabilir. Bir diğer neden ise kendilerine yeni rakiplerin oluşumlarını engellemek amaçlı bilgi paylaşılmamış olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.