Devlette İnşaat Mühendisliği Atamaları

Nüfusun artması ile beslenme, barınma ve konaklama ihtiyaçları da artış göstermektedir. Türkiye’de yapılaşma ve kentleşme birçok sektörü de ilgi odağı haline getirmiştir. Bu sektörlerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Çarpık kentleşmeyi en aza indirmek, düzen ve kaliteyi sağlamak için uzmanlarla çalışmak gerekmektedir. İnşaat alanında temel taşı inşaat mühendisliği oluşturmaktadır. Sağlıklı, konforlu ve güvenilir yapılar için bu alana ihtiyaç oldukça fazladır.

İnşaat mühendisi olma aşamaları şu şekildedir:

Üniversitelerin mühendislik fakülteleri bünyesinde gerçekleşen eğitim-öğretim hayatı bazı okullar bazında değişmek ile beraber genel anlamda 4 yıl süresinde tamamlanmaktadır. Belirli yaz ve güz dönemlerde stajlar ile işin içeriği ve incelikleri öğretilmektedir. Eğitim döneminde ağırlıklı sayısal dersler ve yapı bilgileri verilmektedir. Ayrıca teknik ve çizim dersleri yer aldığından el becerisinin önem taşıdığı bir bölümdür. Üniversite sürecini başarı ile tamamlayanlar inşaat mühendisi unvanına sahip olmaktadır.

İş imkânları ve çalışma alanları:

Büyük şehirler ve kentleşmenin artışı ile bölümün istihdam oranı da artmaktadır. İnşaat alanı geniş iş kollarına sahip olduğu için iş imkânları yüksek ve çeşitlidir. Bu alanın özel sektör ve devlette iş bulması mümkündür. Maaşları 2018 yılında 3-6 bin arasında çalışılan yere, kişinin mezun olduğu okula, yabancı dil bilgisi ve iş tecrübesine göre değişmektedir.

Devlet bünyesinde inşaat sektörü şu şekildedir:

Büyük şehirlerde yerleşim alanlarının kısıtlılığı ve yanlış yerleşimlerin yapılması nedeni ile inşaat alanının devlete kontrolünde olması ve düzenlenmesi son yılların rağbet gören konularından birisi olmuştur. Bu hususta mühendislerin istihdamı geçen yıllara göre artmış ve devlet atamaları çoğalmıştır. Durum birçok üniversite mezunu işsiz bireye fırsat olmaktadır. Ancak kısa bir sürede onca işsize istihdam sağlanamayacağı için alım puanları 2018 verilerine göre 100 üzerinden 80 puanlarda seyretmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.