Bitcoin Güvenli mi? Zararları Var mı? Nasıl Kullanılır?

Bitcoin resmi olarak olmayan genellikle sanal alemde internet üzerinden insanların kolayca ödeme yapabilmelerini sağlayan bir paradır. Bitcoin günümüzde ilerlemiş bir teknolojidir. Bu teknoloji belirli bir noktadan başka bir yere dağıtım yapılarak bir ağ üzerinden sağlanır. Ayrıca bu para biriminin var olmasını sağlayan yazılıma verilen addır.

Birçok alanda çok yönlü yatırım yapabileceğiniz bir para birimidir. Uluslararası piyasada bulunan kişilere veya şirketlere para göndermenizi sağlar. Ayrıca ödemelerinizde kolay bir yöntemdir. Satın alma veya ihracat yapmanızı kolaylaştırır. Kendi kişisel bilgilerinizi vermeden para transferi ve havale yapmanıza yardımcı olur. İnternet üzerindeki sanal hesaplarınızdan veya kimliğinizden paralarınızı güvenli bir şekilde depolayabileceğiniz bir alan verir.

Para yönetiminizi ve yazılımların kullanılmasıyla birlikte bu yöntemi kullanan insanların anlaşmasından dolayı Herhangi bir devlet, banka, örgüt, organ ve insanlar tarafından el konulamaz ve manipüle edilemeyecek bir güvenliğe sahiptir. Sistemde oluşan küçük çaplı krizler bu sistematik ağın güvenliğine yardım eden insanlara eşit şekilde dağıtım sağlar. Dünya çapında tahminen 150,000 insan tarafından kullanılmaktadır.

 

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Sistem tarafından kullanılan ödemelerin gerçekleşmesi için birçok fonksiyonel şifreleme mevcuttur. Belirli bir noktadan başka bir yere ağ bağlantısı ve kanıt niteliği taşıyan şifreleme teknolojileri kullanılır. Bitcoinler imzalama sistemi ile üreticiden tüketiciye gönderilebilir. Kullanıcılar birden fazla adrese sahip olabilirler. Yapılan işlemler ağ bağlantıları üzerinden bloklar halinde duyuru yapar. Bu sayede sisteme eklenen bitcoinler sadece bir kez harcanabilir. Her işlem bir ile 3 saat arası sürdüğü için blokları uzatmaya devam eden büyük sistem tarafından algılanır ve kilitler. Bitcoin yüksek güvenlik teknolojileri sayesinde herkesin kullanabileceği hızlı bir güvenlik ağı oluşturmaktadır. (Not : Bitcoin satın almak için bu siteden faydalanın )

 

Bitcoinin Zararları Var mı?

İnternet üzerindeki hesaplarınızı ve sanal kimliklerinizi sürekli olarak güncel şifreleme metodu ile korumanız gerekmektedir. Gerçek kimliğinizi açıklama zorunluluğu olmamasından dolayı, kara para aklama ve her türlü yasa dışı yoldan para transferine izin verilir. Bitcoin aracılar sayesinde havale veya eft işlemleri ile para yatırıp satın alınabilir. Satmak istediğinizde sizin belirleyeceğiniz fiyattan veya piyasa fiyatından vereceğiniz talimatlar doğrultusunda hesabınıza Türk lirası olarak geri yansır.

Bitcoin bilgisayar, tablet veya akıllı cep telefonlara indirilen uygulamalar ya da internet üzerinden yapılabilen sanal kimlik ile kullanılabilir. Her türlü alışverişinizi ve para gönderme işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Sistem tarafından ödemelerin doğrulanması için asimetrik şifreleme gerekir.

Ülkemizde çok sık kullanılmayan bitcoin sistemi son yıllarda ağ pazarlama firmaları tarafından birçok insana yeni fırsatlar sağlamaktadır. Dünyada birçok alışveriş sitesi, mağaza ve restoranlar tarafından bitcoin uygulamasına geçilmiştir. Ayrıca birçok uluslararası firmanın sağlamış olduğu sistem ve kartları sayesinde bitcoini harcama ve biriktirme olanağını reklamlar aracılığı ile duyurduğu gerçeği ortadadır.

 

Bitcoin İle Yatırım Yapılabilir mi?

Bitcoin son zamanlarda internet parası olarak ya da sanal para olarak bilinir. Ve çok sayıda girişimci ruhun yatırım olarak kullandığı bir sistemdir. Yani yatırım yapılabilir. Bu sisteme değer katan olay insanların yoğun olarak talep etmesi ve değer kazanmasını istemesidir. Ayrıca transfer ve yapılan işlemlerin anlık olarak hesaplanması ve yapılması bu sistemi diğer yatırım ve paralardan bir adım öne çıkarır. Popülerliğinin artmasının paranın değerini de yükselteceğine inanan insanlar Bitcoin sistemini büyük bir yatırım aracı olarak görmektedirler.

Bitcoin bir takım protokole bağlı olarak çalışır. Bu protokollerin doğrultusunda yapılan alışveriş, havale, para çekme gibi birçok işlem şifreleme ile düzenlenir. Ayrıca bitcoin çok yönlü sağlam bir işlem kayıt arşivi oluşturmuştur. Şifrelerinizi veya sanal cüzdanlarınızı çaldırma durumları ya da hackerler tarafından sisteminize ya da bilgisayarınıza gelen bir siber saldırı dışında sistemin bir güvenlik açığı yoktur.

Bitcoin sistemini kopyalamak isteyen herhangi bir insan kendine ayrı bir sanal para yapabilir. Sistem kuralları farklılıklarına rağmen kullanılan iki sistemde aynı mantık doğrultusunda ilerler. Zaten bitcoin dışında piyasada birçok farklı sanal para firması kurulmuştur. Banka hesaplarınızdan para yatırma havale gibi işlemleri yapabilirsiniz. Fakat bunun için ödemeniz gereken bir işlem ücreti olacaktır. Bitcoin ile yapacağınız işlemlerde aracı bulundurmak zorunda değilsiniz. Ayrıca bu aracı durumu olmamasından herhangi bir kimseye ödeme yapma zorunluluğunuz ortadan kalkar.

Bitcoin kolayca kaybedilebilir. Banka hesaplarınız veya kredi kartınızın boşaltılma durumu olabilir. Fakat polis ya da bankadan yardım isteyerek durumu düzeltebilirsiniz. Bu durum bitcoin için geçerli değildir. Çünkü bitcoinin kurtarılabilecek bir koruma sistemi yoktur. Bu durumları yaşamamak için yapmanız gereken durum bitcoini internet bağlantısı bulunmayan veri tabanlarına ya da hard disklere kaydedebilirsiniz.

Bilgi içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.