Bir Topluma Ait Kültür Nasıl Bilinir?

Bir Toplumun Kültürünü Bilmek

Dünya üzerinde birçok toplum ve bu toplumlara ait kültürler vardır. Bir toplumun kültürünü bilmek o toplumu anlamanın en temel yoludur. Peki bir topluma ait kültür nasıl bilinir?

  1. Gezip Görerek

Bir topluma ait kültürü bilmenin belki de en iyi yolu o toplumun vatanına seyahat etmektir. Bu sayede “İnsanlar ne yer, ne içer? Ne tür dini görüşe sahiptir? Sosyal ayrışmanın boyutu nedir? ” gibi soruların cevapları bulunabilir.

  1. Edebi Eserlerini Okuyarak

Bir toplumun kültürünü hem etkileyen hem de ondan etkilenen şey, o kültürün edebiyatıdır. Tanımak istenen toplumun kültürü, o toplumun yazarlarının eserlerinde gizlidir. Zaten çoğu zaman bu yazarlardır toplumu etkileyen, onu değiştiren ve şekillendiren. Bilmek istenen kültüre ait efsaneler, masallar, hikayeler öğrenildikçe kişi kendini o kültürü anlar halde bulacaktır.

  1. Arkadaşlar Edinerek

Arkadaşlıklar bize pek çok şey öğretir. Bir arkadaşın hareketlerinde onun kültürüne ait birçok ipucu görünebilir. Çünkü insanlar kültürlerini beraberinde taşırlar. Bir arkadaş bize ait olduğu toplumun kültürünü günlük yaşantısında gösterdiği davranışlarıyla ve hareketleriyle istemeden öğretecektir.

  1. Görsel Medya Tüketerek

Eğer ki Hollywood, Amerikan sineması var olmasaydı, Amerikan kültürü dünyaya bu kadar yayılamazdı. Sinema ve televizyon bir kültürü en kolay şekilde yayan araçlardır. Bir topluma ait kültürü bilmenin de en zahmetsiz yolu o kültüre ait sinema eserlerini, o kültürün televizyonda yayınlanan dizilerini, televizyon programlarını izlemektir. Bunlar o toplumun kültürünü yansıtmak üzerine kurulmuştur.

  1. Dil Öğrenerek

Dil bir toplumun kültürünün izlerini içinde taşır. Örneğin, Almanların disiplinli dili onların aynı seviyede disiplinli hayatlarına paralellik gösterir. Diller günlük yaşantıda gösterilen davranışların şemasına sahiptir. Dolayısıyla bir toplumun dilini öğrenmek o toplumun kültürünü bilmenizi sağlar.