Astronomi Alanındaki Gelişmeler

Astronomi Alanındaki Gelişmeler Ne Kadar Hızlı?

Astronomi, kökenleri, evrimleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri ile gök cisimlerini açıklamaya çalışmak üzere gözleyen bir bilim dalıdır. İnsanoğlunun “nereden geldik” sorusunun cevabını merak etmesi, astronomi alanındaki gelişmelerin neden son sürat ilerlediğinin bir göstergesidir. Sanayi devriminden sonra insanoğlu teknolojiyi müthiş bir hızla ilerletmiş, kafalardaki evrimler soruların cevaplarını aramak için uzayı araştırmaya koyulmuşlardır.

Astronomi Alanındaki Gelişmeler Bizlere Neler Kazandırdı?

Astronomik gelişmeler insana nerede olduğunun ve Dünya dediğimiz evimizin çevresinde nelerin olduğunu öğretmiştir. 1969 yılında Ay’a ilk adımın atılmasından şimdi planlanan Mars projesine kadar insanoğlu astronomi alanında son sürat ilerlemektedir. En önemli keşiflerden biri evrim teorisi olan Big Bang’ı keşfedilerek uzayın bir başlangıcı olduğu ve sürekli genişlemekte olduğu öğrenildi. Ve uzay seyahatlerinde yakıt olarak kullanabilmek için NASA, ay tozunun patentini aldı.

Dünya’nın yörüngesine ISS (International Space Station) denilen ilk gökyüzü laboratuvarı kuruldu. 2006 yılında NASA tarafından fırlatılan New Horizons uydusu, tam 9 yıl sonra Pluton’un yakınından geçerek, Samanyolu galaksimizin cüce gezegenini yakından görüntüledi. Işık hızında gidildiğinde zamanda ileriye doğru yolculuğun keşfi yapıldı. Bu teoriye göre bir cisim Dünya’dan ayrılarak ışık hızında 1 yıl dolaşıp tekrar Dünya’ya gelirse, Dünya’da 1000 yıl geçmiş olacaktır. Hızlı giden cisimlerin zamana ileriye gidecekleri keşfi yapıldı. Yörüngede 27.743 km hızla giden ISS (International Space Station) içerisinde bulunan astronotlar, Dünya’daki insanlara göre saniyenin binde biri oranında zamanda ileride oldukları keşfedilmiştir. Cenevre’de bulunan büyük Hadron çarpıştırıcısı, atom altı parçacıklarının dünyasını keşfetmemizi sağlamış, uzayı ayakta tutan karanlık enerjinin keşfi konusunda büyük yarar sağlamıştır. Astronomi alanındaki bu keşifler insanları her geçen gün daha da merakta bırakmış ve inanılmaz bir hızla ilerlemeyi sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.